Ženy sa vyrovnávajú mužom – v konzumácii alkoholu

0
1505

Sydney/Londýn 25. októbra (TASR) – Konzumácia alkoholu a súvisiace problémy sa ženy v ostatných rokoch výrazne priblížili mužom, uvádza štúdia zverejnená lekárskym časopisom BMJ Open, na ktorý sa odvoláva stanica BBC.

martini-924132_1280

Kým analýza údajov na vzorke ľudí narodených v rokoch 1891-2001 ukázala oveľa častejšie problémy s alkoholom u mužov, súčasnej generácii mladých žien sa tento rozdiel takmer podarilo zmazať. Podľa štúdie muži v minulom storočí siahali po alkohole viac než dvakrát častejšie než ženy a skĺzali k nemiernemu pitiu až trikrát tak často. Cirhóza pečene či iné zdravotné problémy súvisiace s alkoholom sa u mužov vyskytovali 3,6-násobne častejšie.


Tip redakcie: Milenec v otcovom veku: Prečo ženy hľadajú starších mužov


Už na konci minulého storočia sa však tieto rozdiely takmer zotreli. Muži konzumovali alkohol iba 1,1 ráz častejšie oproti ženám, pričom do kategórie problematického pitia sa dostávali iba 1,2 ráz tak často. Súvisiace zdravotné sa problémy u mužov vyskytovali 1,3-krát častejšie. Výskumný tím z Univerzity v Novom Južnom Walese analyzoval údaje z celého sveta s dôrazom na Európu a Severnú Ameriku.

Konzumácia alkoholu a problémy súvisiace s alkoholom sa historicky považovali za mužský fenomén. Uvedená štúdia však toto vnímanie spochybňuje. Zároveň navrhuje, že cieľovou skupinou sústredeného úsilia na zníženie konzumácie škodlivých látok a súvisiacich problémov by sa mali stať predovšetkým mladé ženy,“ píše sa v štúdii.

Podľa vedcov tento trend nie je iba dôsledkom meniaceho sa vnímania úloh pohlaví v spoločnosti. „Dôležitú úlohu zohráva aj väčšia dostupnosť alkoholu a marketing často zacielený špecificky na ženy, predovšetkým mladé,“ uzatvára štúdia.

Čítajte tiež:

Dnes oslavujeme: Svetový deň cestovín

Novinky zo sveta, ktoré musíte vedieť

ZANECHAŤ ODPOVEĎ