Rodičia sa búria proti domácim úlohám svojich detí, vyhlásili štrajk

0
1810

Madrid 3. novembra (TASR) – Najväčšie združenie rodičov v Španielsku vyzvalo svojich členov na štrajk proti domácim úlohám, pretože „deťom kazia život a nijako neprispievajú k zlepšeniu ich prospechu v škole“.

47033996 - tired boring boy don't want to do his difficult school homework

Ako informoval španielsky denník El País, bojkot domácich úloh vyhlásený Španielskou konfederáciou združení otcov a matiek žiakov (CEAPA) platí počas všetkých novembrových víkendov. Týka sa 12.000 z celkovo asi 18.000 štátnych škôl v Španielsku a školákov vo veku od šesť do 18 rokov.

Večný problém

Iniciatíva organizácie CEAPA „pramení z absolútnej istoty, že domáce úlohy škodia, pretože bránia celkovému rozvoju detí„, ktoré nimi získavajú len akademické vedomosti, vysvetlil predseda CEAPA José Luis Pazos.


Tip redakcie: Povinná školská dochádzka z desať na dvanásť rokov


Podľa neho má školstvo v Španielsku zásadný problém. Vysvetlil, že pri ľahkom prístupe k vzdelaniu v španielskej spoločnosti „nemôžeme deti učiť len memorovať, ale musia sa naučiť pracovať s informáciami, vyhodnotiť ich i selektovať“. Pazos dodal, že španielska „spoločnosť prešla hlbokými zmenami, ale atmosféra v triedach škôl vôbec nie“.

V rebríčku krajín zoradenom Organizáciou pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) podľa počtu domácich úloh zadávaných žiakom je Španielsko na piatom z celkovo 38 miest. V počte domácich úloh ho predbehlo Rusko, Taliansko, Írsko a Poľsko.

Španielski žiaci sa však napriek objemu domácich úloh nevyznačujú mimoriadne dobrými výsledkami v matematike, literatúre ani prírodných vedách – podľa hodnotenia štúdie OECD (PISA) sú skôr priemerní. Španielsko eviduje aj vysoký počet školákov, ktorí zo školy odídu ešte pred absolvovaním oficiálnych záverečných skúšok. V porovnaní s EÚ ide o dvojnásobok osôb.

Privítali by ste štrajk proti domácim úlohám aj na Slovensku?

Čítajte tiež:

Futuristický fast food, hranolčeky zdarma

Vypravte vaše dieťa ráno do školy rýchlejšie. Vieme ako na to.