Škóti budú do dvoch rokov znovu hlasovať o nezávislosti

0
1348

14882431 - edinburgh castle with cityscape from calton hill at dusk scotland uk

Salmond: Škóti budú do dvoch rokov znovu hlasovať o nezávislosti

(TASR) – Škótsko bude do dvoch rokov opäť hlasovať o svojej nezávislosti vzhľadom na nekompromisné postoje, ktoré zastáva britská premiérka Theresa Mayová ohľadom tzv. brexitu, vyhlásil dnes bývalý škótsky premiér Alex Salmond.


Tip redakcie: Samsung Gear IconX: veru, chcelo by to ešte kúsok zapracovať


Škótsko nesúhlasí s politikou Anglicka

Škótsko v referende z roku 2014 odmietlo suverenitu pomerom odovzdaných hlasov 55:45, avšak škótska premiérka Nicola Sturgeonová vyhlásila, že Škóti sú po tom, ako sa vlani v júni vyslovili za zotrvanie svojej krajiny v EÚ, viac naklonení možnosti získať nezávislosť.     

Sturgeonová predložila sériu návrhov týkajúcich sa pozície Škótska voči centrálnej britskej vláde vrátane možnosti, aby si Škótsko ako súčasť Spojeného kráľovstva zachovalo prepojenie na jednotný trh EÚ. „Ak britská vláda odmietne Sturgeonovej kompromisný plán, potom bude referendum o nezávislosti veľmi pravdepodobné,“ tvrdí Salmond, ktorý pred historickým plebiscitom z roku 2014 stále na čele hnutia za nezávislosť Škótska.    

„Okrem toho sa domnievam, že v takomto kontexte dôjde do dvoch rokov k ďalšiemu referendu, v ktorom zvíťazia stúpenci suverenity,“ dodal Salmond v rozhovore pre stanicu BBC. Mayová tento týždeň vyhlásila, že Británia po svojom odchode z Únie opustí jednotný trh a zavedie imigračné limity. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že podpora nezávislosti Škótska sa od čias pred referendom o brexite nezmenila. To naznačuje, že Škóti by v ďalšom hlasovaní odtrhnutie odmietli.

Čítaj tiež:

Klebety o novom iPhone

Mýtus o light výrobkoch klame. Je to úplne inak, ako si myslíte

Vo Washingtone sú nepokoje

ZANECHAŤ ODPOVEĎ