Na výrobu študentskej elektrickej formuly použili polystyrén

0
2354

Projekt elektrickej formuly: Bratislava, 2. novembra 2016:  Jedinečný projekt elektrickej formuly študentov zo STUBA Green Team pokračoval aj v sezóne 2016. Pri výrobe najnovšieho monopostu použili extrudovaný (tvrdený) polystyrén.

formuôa

Elektrický monopost študentov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sa aj v sezóne 2016 zúčastnil medzinárodných súťaží Formula Student SAE v kategórií Electric. Pri konštrukcii aktuálneho modelu vozidla využili členovia STUBA Green Team výhody polystyrénu. Prítlačné krídla, karoséria a ďalšie aerodynamické prvky boli vyrobené pomocou extrudovaného (tvrdeného) polystyrénu, ktorý študentom venovala spoločnosť Austrotherm.„Dlhodobým zámerom spoločnosti je podporovať našimi výrobkami projekty vedy a výskumu. Sme radi, že sa extrudovaný polystyrén Austrotherm XPS® stal súčasťou tohto jedinečného projektu,“ hovorí Miloš Klein, konateľ spoločnosti Austrotherm.


Tip redakcie: Vyberte sa za najkrajšími chrámami v Ázii


Zefektívnenie výroby a odľahčenie monopostu

V minulom roku použili študenti na výrobu karosérie a krídiel formy frézované do dreva. Tento výrobný proces bol finančne nákladný, časovo náročný a výsledok neuspokojil všetky potreby mladých konštruktérov. Tento rok sa rozhodli použiť na výrobu práve extrudovaný polystyrén XPS od spoločnosti Austrotherm, s ktorým mali členovia tímu v minulosti dobré skúsenosti. „Extrudovaný polystyrén som predtým používal pri stavbe modelov lietadiel. Výhodou tohto materiálu je jeho vysoká pevnosť v tlaku a bezguličková štruktúra. Dôležité tiež je, že nereaguje s epoxidovými živicami. Vyzdvihol by som tiež dobrú brúsiteľnosť a nízku nasiakavosť. Materiál možno okrem strojového obrábania rezať aj pomocou nahriateho drôtu, čo je pre nás, ako študentov, cenovo výhodnejší spôsob výroby foriem. Práve preto je XPS výborný na výrobu prototypov,“ vysvetľuje Vladimír Kralovenský zo STUBA Green Team. Vďaka použitiu tohto materiálu sa študentom podarilo dosiahnuť lepší povrch a pri znížení hmotnosti zvýšiť tuhosť krídiel a vďaka tomu hladko prejsť technickou inšpekciou na súťaži.


Tip redakcie: Tesla, nezneužívajte pojem autopilot


Výkonný elektrický monopost

Formula sezóny 2016 váži 235 kilogramov a dosahuje výkon 140 kW. Z nuly na 100 km/h zrýchli za neuveriteľné 3,1 sekundy. Maximálna dosahovaná rýchlosť je na súťažných okruhoch 110 km/h a na technických tratiach by sa mohla porovnávať s nejedným športovým automobilom. Formulu poháňa 735 dobíjateľných lítiových batérií. Batérie dodávajú prúd 700 A, čo pri maximálnom napätí 441 tvorí elektrický výkon 300 kW. Batérie v prevádzke monitoruje pokročilý elektronický systém, ktorý obsahuje 105 napäťových a 224 teplotných snímačov. Projekt elektrickej formuly umožnil študentom si so svojou elektroformulou zmerať sily s ďalšími univerzitnými tímami z celého sveta na medzinárodných súťažiach v Českej republike a v Maďarsku. Neoddeliteľnou súčasťou týchto súťaží boli dynamické disciplíny šprint, skidpad, autokros a vytrvalosť, ale aj statické disciplíny ako biznis plán, výroba a technický dizajn.

Čítajte tiež:

Ceny ropy pokračujú v poklese

Pozor aby ste s detmi netrávili príliš veľa času


O skupine Austrotherm

Skupina Austrotherm už viac ako 60 rokov prináša riešenia, ktoré ľuďom pomáhajú šetriť energie. A to vďaka vývoju, výrobe a presadzovaniu tepelnoizolačných materiálov, ktoré sú ohľaduplné k životnému prostrediu. Skupina má výrobné závody v 11 krajinách Európy: Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Nemecko, Chorvátsko, Poľsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Maďarsko a Turecko. Spoločnosť zamestnáva 920 ľudí a v roku 2015 dosiahla obrat 298 miliónov eur. Skupinu plne vlastní rodinný podnik Schmid Industrie Holding, do ktorého patrí viac ako 90 spoločností v 22 krajinách.

Produktový rad spoločnosti Austrotherm sa skladá zo širokej škály materiálov pre zatepľovanie fasád, plochých a šikmých striech z bieleho a grafitového expandovaného polystyrénu (EPS), systémových dosiek pre podlahové vykurovanie, tvrdeného extrudovaného polystyrénu (XPS), ako aj z produktov určených do kúpeľní a wellness centier a prémiového produktu Austrotherm Resolution – super tenkej izolácie. www.austrotherm.sk

STUBA Green Team

STUBA Green Team od roku 2009 úspešne reprezentuje Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave i Slovenskú republiku ako jediný slovenský tím na súťažiach Formula Student SAE v kategórií Electric. Momentálne pozostáva z 50 členov, ktorými sú študenti zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Pravidelne sa zúčastňuje pretekov v Európe, odborných konferencií a podujatí zameraných na rozvoj vzdelania, vedy a výskumu. V sezóne 2016 študenti postavili už svoj piaty elektrický monopost. www.sgteam.eu