V Montpellieri a okolí zadržali štvoricu ľudí, ktorí plánovali atentát v Paríži

0
1299

53419735 - strasbourg, france - 9 mar 2016: police officers surveilling street as thousands of people demonstrate as part of nationwide day of protest against proposed labor reforms by socialist government

(TASR) – Francúzska polícia dnes na juhu krajiny v oblasti mesta Montpellier zadržala štyri osoby podozrivé z prípravy atentátu v Paríži. Informovala o tom rozhlasová stanica Europe 1. Policajné zdroje potvrdili, že medzi zadržanými je aj 16-ročné dievča.


Tip redakcie: Eiffelovku bude proti útokom chrániť sklenená stena


Podľa policajných vyšetrovateľov sa atentát mal odohrať na niektorom z turistami vyhľadávaných miest v Paríži. Hrozba útoku bola „okamžitá“. Atentát mal zrejme spáchať samovražední útočníci vybavení opaskami s výbušninami. Počas zatýkania a domovej prehliadky sa u jedného zo zadržaných – 22-ročného muža – našli výbušné látky. Tento mladík, ako aj ďalší zadržaný, 35-ročný muž, boli francúzskym tajným službám známi. Počas domových prehliadok polícia zhabala aj počítačové vybavenie. Skupinu podozrivých osôb sa podarilo polícii odhaliť vďaka ich aktivitám na sociálnych sieťach. K zadržaniu podozrivých došlo len deň po tom, ako sa v médiách objavila správa, že okolo spodnej časti parížskej Eiffelovej veže, jednej z najznámejších pamiatok sveta, vyrastie ochranná sklenená stena. Cieľom tohto opatrenia je lepšia ochrana pred prípadnými teroristickými útokmi.    

Francúzska polícia pred týždňom zadržala muža z Egypta, ktorý v blízkosti parížskeho Múzea Louvre zaútočil na vojenskú hliadku. Muž počas policajného výsluchu kategoricky odmietol tvrdenie, že mal v úmysle spáchať atentát. Šlo mu údajne o výlučne symbolické a pacifistické gesto – útok na niečo výsostne francúzske, ktorým chcel odsúdiť účasť francúzskych lietadiel na bombardovaní Sýrie. Vyhlásil, že nemal v úmysle usmrtiť vojakov, ktorí v rámci operácie Sentinelle hliadkujú v uliciach francúzskych miest, najmä v blízkosti tzv. citlivých objektov – chcel len posprejovať diela vystavené v Louvri.

Čítaj tiež: 

USA otestovali medzikontinentálnu balistickú raketu Minuteman 3

Existuje liek na život? Vitajte v neobvyklej liečebni, kde sa dejú šialené veci

Poznáte tieto miesta? Otestujte sa!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ