OSN: Do vojny v Jemene nalákali najmenej 1500 detských vojakov

0
1061

22075288 - kid warrior, soldier, shooting, rifle, toy (mixed race)

(TASR) – Približne 1500 chlapcov bojuje vo vojne v Jemene ako detskí vojaci, ale skutočný počet detí, ktoré sú vtiahnuté do bojov, je pravdepodobne oveľa vyšší. Vyhlásila to dnes hovorkyňa OSN Ravina Šamdasáníová.


Tip redakcie: WHO zverejnila zoznam najnebezpečnejších baktérií


Lákajú ich na rôzne sľuby

Väčšinu chlapcov naverbovali za posledné tri roky do svojich radov povstalci húsíovia, spresnila hovorkyňa na tlačovom brífingu v Ženeve. Verbujúci muži často nalákajú chlapcov na sľuby, že dostanú finančné odmeny alebo spoločenské postavenie. „Mnohých potom rýchlo pošlú na frontové línie alebo ich poveria strážením kontrolných stanovíšť,“ dodala hovorkyňa OSN.  

Všetci detskí vojaci v Jemene musia byť okamžite prepustení, žiada Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva. Vojna v Jemene si od marca 2015 do 23. februára 2017 vyžiadala životy 4667 civilistov a zranenia 8180 ďalších ľudí, ako ukazujú najnovšie údaje OSN. Konflikt sa začal, keď šiitskí húsíovia začiatkom 2014 vtrhli do jemenského hlavného mesta Saná. V marci 2015 donútili prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího ujsť, čo si následne vynútilo vzdušnú operáciu Saudskej Arábie na podporu jemenských vládnych síl.

Čítaj tiež:

MWC Barcelona 2017: Slávna Nokia je späť

Nezávislé “Oscary” Spirit Awards ovládla dráma Moonlight

Sexuálne zvrátenosti časť II. Toto všetko ľudí vzrušuje

ZANECHAŤ ODPOVEĎ