Nákladná kozmická loď Progress sa po štarte k ISS stratila

0
1861

Rusko: Nákladná kozmická loď Progress sa po štarte k ISS stratila

Moskva (TASR) – Ruská nepilotovaná nákladná kozmická loď Progress, ktorá dnes odštartovala s 2,5 tony rozličných zásob k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), stratila krátko nato spojenie s ruským riadiacim strediskom. Ruská kozmická agentúra Roskosmos oznámila, že spojenie sa prerušilo asi šesť minút po štarte z kazašského Bajkonuru.


Tip redakcie: Čo priniesla výstava Cosmos


Tretia časť nosnej rakety Sojuz s nákladnou loďou Progress MS-04 sa zrejme oddelila predčasne, citovala ruská tlačová agentúra TASS bližšie nemenovaný zdroj. Dispečeri navyše nemohli potvrdiť, že loď rozvinula svoje solárne panely. Trojstupňové nosné rakety Sojuz ruskej výroby sú všeobecne považované za spoľahlivé. „Loď sa mohla zrútiť v Číne alebo Tichom oceáne,“ uviedol spomínaný zdroj.

Kozmická loď Progress je spoľahlivá

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vo vyhlásení uviedol, že zásoby potravín na ISS sú na dobrej úrovni a nech sa stalo s Progressom čokoľvek, nebude to mať dôsledky pre šesťčlennú posádku ISS. Nákladná loď Progress je využívaná už vyše 40 rokov. Jej súčasná verzia je plne digitálna a má vylepšený systém spojenia s vesmírnou stanicou.

Na ISS sú v súčasnosti astronauti NASA Shane Kimbrough a Peggy Whitsonová, Rusi Sergej Ryžikov, Andrej Borisenko and Oleg Novickij a Francúz Thomas Pesquet z Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Čítaj tiež:

Belgické pivo sa stalo súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO

10 vecí, ktoré treba vyskúšať pred 40-tkou

7 krajín, kde NIKDY neplaťte kartou