Na konci roka 2015 žilo s vírusom HIV 36,7 milióna ľudí. Ako je to teraz?

0
1864

OSN: Ku koncu roka 2015 žilo s vírusom HIV 36,7 milióna ľudí

Ženeva/New York 29. novembra (TASR) – Kampaň Podporme #prevenciu pred vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV) zorganizovali predstavitelia Spoločného programu Organizácie Spojených národov.

Kampaň, ktorá prebieha pred Svetovým dňom boja proti AIDS, je zacielená na preskúmanie viacerých aspektov prevencie nakazenia vírusom HIV, najmä v súvislosti so špecifickými skupinami osôb, ako napríklad dospievajúca mládež a mladé ženy, kľúčová populácia a osoby žijúce s vírusom HIV, uviedla OSN na svojej webovej stránke.


Tip redakcie: Ako si natrénovať spánok – naučte sa poriadne si pospať29.


Štatistiky o množstve ľudí nakazených AIDS

UNAIDS v spojitosti so Svetovým dňom boja proti AIDS zverejnil nové svetové štatistiky: podľa nich 18,2 milióna osôb malo prístup k antiretrovírusovej liečbe, ďalej na svete ku koncu roku 2015 žilo s vírusom HIV 36,7 milióna ľudí, ku koncu roku 2015 bolo na svete 2,1 milióna novoinfikovaných ľudí, k tomu istému dátumu 1,1 milióna ľudí na syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) zomrelo. Od začiatku prepuknutia epidémie do konca roka 2015 bolo vírusom HIV infikovaných 78 miliónov osôb, za rovnaké obdobie zomrelo na choroby spojené s AIDS 35 miliónov ľudí.

52404326 - stop aids

Nová stratégia v boji

Koordinačná rada na 37. schôdzi v dňoch 26.-28. októbra 2015 schválila novú stratégiu na skoncovanie s epidémiou AIDS ako hrozby verejného zdravotníctva do roku 2030. Stratégia UNAIDS na roky 2016-2021 sa radí medzi prvé v systéme OSN, ktorá sa pripája k cieľom trvalo udržateľného rozvoja. Tieto ciele stanovujú rámec pre politiku trvalo udržateľného rozvoja na najbližších 15 rokov, pričom v Stratégii UNAIDS sú zamerané aj na skoncovanie s epidémiou AIDS do roku 2030.

Hlavným zameraním je vo väčšej miere informovať verejnosť o spôsoboch šírenia vírusu ľudskej imunitnej nedostatočnosti, ktorý vyvoláva AIDS, o ochrane pred nákazou i o podpore prevencie. Deň 1. december dáva verejným i súkromným partnerom možnosť, aby poskytovali informácie o HIV a podporili prevenciu, liečbu a starostlivosť o pacientov s HIV v krajinách, v ktorých je vysoký výskyt nákazy, ale i v ostatných štátoch. Symbolom tohto dňa je červená stužka.

Čo je AIDS?

Vírus HIV je retrovírus, ktorý útočí na bunky imunitného systému a ničí ich alebo ich znefunkčňuje. V prvých štádiách infekcie sa symptómy neprejavia, vývoj infekcie však oslabuje imunitný systém, v dôsledku čoho človek môže ľahšie dostať rôzne infekčné choroby. Prenáša sa spravidla pri nechránenom pohlavnom akte, v niektorých prípadoch pri transfúzii krvi, z matky na dieťa počas tehotenstva, pri pôrode.

Koncepcia Svetového dňa vznikla v roku 1988 na svetovom summite ministrov zdravotníctva o programoch prevencie HIV. Odvtedy sa každý rok inštitúcie OSN, vlády a občianske spoločnosti vo svete podieľajú na kampani na témy súvisiace s AIDS.

Čítajte tiež:

Bezpečnostná rada OSN chce uvaliť nové sankcie na Severnú Kóreu

Nekromarketing – na koho smrti zarobili médiá v histórií najviac