Radíme: Je čas vymeniť zimné gumy za letné

0
1636

Kedy prezuť auto

Bratislava 6. apríla (TASR) – V spoločnosti stále prežíva mýtus o tom, že na zimných pneumatikách sa dá jazdiť celý rok. Odvážlivci si však neuvedomujú, že vystavujú seba i spolucestujúcich v aute veľkému nebezpečenstvu. Zimné gumy majú totiž úplne iné jazdné vlastnosti ako letné. Prezúvanie má preto svoj význam.

Kedy prezuť auto

Pokiaľ vonkajšia teplota prekračuje trvalo sedem stupňov Celzia, mali by sa vymeniť zimné pneumatiky za letné. Obvykle toto obdobie vychádza na prvú polovicu apríla. Táto hranica nie je náhodná. Pokiaľ je teplota nižšia, lepšie vlastnosti pre bezpečnú jazdu majú zimné pneumatiky. Pokiaľ je teplota vyššia, vhodnejšie sú letné.

47339112 - disc brake on car in process of new tire replacement

Dbajte na bezpečnosť

Hlavným dôvodom, prečo treba pneumatiky v priebehu roka prezúvať, je bezpečnosť. Zimné gumy majú totiž v letných teplotách výrazne dlhšiu brzdnú dráhu.

„Zimné pneumatiky môžu mať pri vyšších teplotách dlhšiu brzdnú dráhu až o 20 % oproti letným. V lete majú aj nižšiu priľnavosť, a tiež kvôli výraznému dezénu sú podstatne hlučnejšie. Popri bezpečnosti je rovnako silným argumentom ekonomický faktor. Mnohí si myslia, že pokiaľ neprezujú zimné gumy, ušetria náklady, ktoré by investovali do nákupu nových letných gúm. Lenže okrem toho, že jazda v letných mesiacoch na zimných pneumatikách je nebezpečná, tak je aj neekonomická. Zimné gumy majú mäkšiu zmes a vyšší valivý odpor. Tým sa zvyšuje aj spotreba paliva. Na prezúvaní sa rozhodne nesnažte šetriť,“ radí Jindřich Krejčí, riaditeľ spoločnosti ProfiAuto pre Českú a Slovenskú republiku.

Podľa Rudolfa Staníka, konateľa spoločnosti AZ Car, pri prezúvaní treba mať vždy na pamäti, že pneumatiky obuté na diskoch je potrebné vyvážiť na vyvažovacom zariadení v autoservise. Potom si už vodič môže pneumatiky vymeniť aj sám, ale mal by dbať na moment dotiahnutia skrutiek, aby sa mu pri defekte nestalo, že nebude vedieť povoliť koleso.

Pri správnej starostlivosti sa životnosť pneumatík pohybuje okolo štyroch rokov. Je veľmi dôležité, či sa skladujú gumy aj s diskami, alebo bez nich. Pokiaľ sa disky na pneumatikách nechávajú, mali by sa skladovať na sebe. Pokiaľ sú pneumatiky bez nich, mali by sa poukladať vedľa seba.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ