Google podal žalobu na Uber pre krádež technológií autonómnych áut

0
1769

67536527 - las vegas - circa december 2016: uber greenlight hub. uber drivers can get in-person support at a greenlight hub i

(TASR) – Sporná taxislužba Uber odmieta obvinenia, že vo svojich autonómnych vozidlách používa ukradnutú technológiu robotických áut Google. Waymo, sesterská firma Google, totiž minulý týždeň podala na Uber žalobu pre prezradenie dôverných informácií, priemyselnú špionáž a lakomosť. „Preverili sme tvrdenia Waymo a považujeme ich za neopodstatnený pokus pribrzdiť konkurenta,“ zareagoval hovorca Uberu.


Tip redakcie: Čo vyrušuje deti pri robení si domácich úloh


Napätie medzi Google a Uberom

Spis na 28 stranách obviňuje bývalého manažéra projektu autonómnych vozidiel Google Anthonyho Levandowského z krádeže kľúčovej technológie, ktorá teraz podporuje snahu Uberu vytvoriť flotilu nezávislých taxíkov. Údajná krádež sa mala uskutočniť koncom roka 2015 tesne pred tým, ako Levandowski opustil Google a založil vlastný startup Otto. Firma vyrába kamióny, ktoré dokážu jazdiť po diaľnici bez vodiča. Uber vlani kúpil Otto za 680 miliónov USD (640,97 milióna eur) a Levandowski v súčasnosti dozerá na vývoj čisto autonómnych áut Uberu.   

Waymo sa odvoláva na dôkazy, že Levandowski pred odchodom stiahol na notebook 14.000 dôverných súborov, okrem iného aj výkresy dosiek integrovaných obvodov pre LiDAR, čo je sieť senzorov umožňujúcich autonómnym vozidlám orientovať sa v priestore. V žalobe ďalej uvádza, že tajné informácie ukradli aj ďalší bývalí zamestnanci Google, ktorí v súčasnosti pracujú pre Otto.

Najnovšia žaloba vystupňuje napätie medzi bývalými spojencami Google a Uberom, z ktorých sa čoraz viac stávajú tvrdí konkurenti. Google svojho času investoval 258 miliónov USD do Uberu, jeho dcéra Waze však v súčasnosti rozširuje službu zdieľania informácií medzi motoristami, ktorá by mohla odlákať Uberu zákazníkov. Stupňujúca sa rivalita pred šiestimi mesiacmi prinútila Davida Drummonda, viceprezidenta koncernu Alphabet, ktorého súčasťou je aj Google, odstúpiť zo správnej rady Uberu.

Čítaj tiež:

Francúzskeho Césara za najlepší film získal thriller Elle

Šialené predstavy architektov odhaľujú ako bude vyzerať “Mesto Budúcnosti”

Aké vlajkové lode predstavia výrobcovia smartfónov tento rok v Barcelone?