Európski politici vítajú porážku Hofera v prezidentských voľbách

0
1481

Európski politici vítajú porážku Hofera v prezidentských voľbách

Viedeň (TASR) – Viacerí európski politici vyjadril spokojnosť s výsledkami opakovaných prezidentských volieb v Rakúsku, kde proeurópsky kandidát Alexander Van der Bellen zrejme s jasnou prevahou zvíťazil nad pravicovým populistom Norbertom Hoferom.


Tip redakcie: Rakúsko: Prezidentské voľby sa skončili; podľa odhadu je víťazom Van der Bellen


Porážku Hofera privítali viacerí politici

Jednými z prvých, ktorí privítali Hoferovu porážku, boli predstavitelia nemeckých vládnych strán. Predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), vicekancelár Sigmar Gabriel, napísal na sieti Twitter, že „celej Európe spadol kameň zo srdca“. Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, ktorý sa chce vo svojej krajine takisto uchádzať o post prezidenta, zase označil zvolenie Van der Bellena za signál namierený proti populizmu v Európe.

63614526 - breitenbrunn, burgenland, austria – september 1, 2016: billboard with norbert hofer, candidate fpo party in presidential election, which will be repeated in december 2016 because of manipulation with votes.

Z Bruselu zablahoželali Van der Bellenovi k volebnému víťazstvu predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, ako aj šéf Európskej rady Donald Tusk. „V období, keď stojíme pred náročnými výzvami, má pokračujúci konštruktívny príspevok Rakúska ku hľadaniu spoločných európskych riešení a ku zachovaniu našej európskej jednoty rozhodujúci význam,“ vyjadril sa Tusk.

Ako rozhodnutie Rakúšanov v prospech „Európy a otvorenosti“ interpretoval výsledky dnešných volieb francúzsky prezident Francois Hollande. Francúzsky premiér Manuel Valls na Twitteri medzitým privítal „pekné víťazstvo“ Van der Bellena, pričom vyjadril presvedčenie, že „populizmus nie je osudom Európy„. Líderka francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová napriek porážke Hofera vo svojej reakcii ocenila priebojnosť Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), ktorej bol kandidátom, a predpovedala jej víťazstvo v najbližších parlamentných voľbách v Rakúsku. Podporu Hoferovi predtým vyjadrovali aj ďalší ideologicky spriaznení politici, ako je šéf holandskej Strany slobody (PVV) Geert Wilders alebo spolupredsedníčka nacionalistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Frauke Petryová.

Čítaj tiež:

Taliansky premiér Matteo Renzi odstupuje z funkcie

7 spôsobov, ako sa ženy môžu presadiť v práci

Najhoršie psychologické experimenty a ich prekvapivé závery