Európska únia s Tureckom uzavreli katastrofálnu utečeneckú dohodu

0
1545

53737621 - syrian people in refugee camp in suruc. these people are refugees from kobane and escaped because of islamic state attack. 30.3.2015, suruc, turkey

(TASR) – Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) adresovala dnes svetovým predstaviteľom prosbu, aby „katastrofálnu“ utečeneckú dohodu, ktorú uzavrela Európska únia s Tureckom, nepoužívali ako vzor pre podobné dohody s Líbyou, Sudánom a Nigerom. Výzvu zverejnila Amnesty rok po spustení programu EÚ – Turecko.


Tip redakcie: Detská izba snov pre vašich najmenších


Dohoda je katastrofálna

Cieľom dohody bolo zmierniť tok utečencov do Európy vracaním žiadateľov o azyl do Turecka, ktoré je považované za bezpečnú krajinu. Namiesto toho tisíce ľudí „uviazli v  neistote“ na gréckych ostrovoch, uvádza mimovládna Amnesty International.  

V správe nazvanej A Blueprint for Despair (Vzor na zúfalstvo) Amnesty odsúdila „nechutné životné podmienky a preplnené tábory s nedostatkom teplej vody, slabou úrovňou hygieny, zlou výživou a nedostatočnou lekárskou starostlivosťou“.  

„Je nesmierne neúprimné, ak európski predstavitelia prezentujú dohodu EÚ s Tureckom ako úspech, zatvárajúc oči pred neznesiteľne vysokou cenou, ktorú musia zaplatiť tí, ktorí nesú následky,“ uviedol zástupca riaditeľa AI pre Európu Gauri van Gulik. V marci sa EÚ dohodla s Tureckom, že utečencov prichádzajúcich na grécke ostrovy cez Egejské more môže vracať do Turecka. Zostalo im však právo požiadať ešte predtým v Grécku o azyl a pomalý proces znamená, že len málokto je vrátený do Turecka. Amnesty súčasne tvrdí, že bolo porušené medzinárodné právo, keď boli niektorí utečenci poslaní späť bez možnosti požiadať o azyl alebo sa odvolať proti nariadenému návratu do Turecka.

Čítaj tiež:

9 vecí, vďaka ktorým ste ľuďom okamžite nesympatickí

Balaton Sound predstavuje 17 nových mien

Adela Banášová a Viktor Vincze. Bude svadba