Aktuálne: Rusko skrýva pred svetom mesto plné ľudí

1
3028

OZERSK, RUSKO Vyzerá to ako milé miesto na návštevu. Mesto Ozersk má šarm Euróskeho hlavného mesta: nádherné parky, široké verejné námestia, jazerá či tisícky ľudí, ktorí sa len tak prechádzajú alebo vysedávajú na káve s kamarátmi. A pre mnohých, ktorí v Ozersku žijú to tak aj je. Avšak, hranice mesta chráni vysoký, dvojitý plot a ozbrojená stráž.

V roku 1947 chcel Sovietsky zväz vybudovať tajné mesto, kde by nikým nerušení mohli vyrábať jadrové zbrane pre Studenú vojnu. Pracovné meno tohoto mesta je „City 40“ čo v prekladne znamená „Mesto 40“ a stalo sa rodiskom prvej jadrovej bomby vyrobenej v Sovietskom zväze. Prístup do Mesta 40 je dodnes prísne zakázaný nielen turistom, ale aj samotným Rusom. Ak ste sa tam nenarodili, budete potrebovať špeciálne povolenie pre vstup. Šokujúce však je to, že tí, ktorí v ňom žijú ho nemôžu opustiť.

V okolí mesta je vysoké radiačné zaťaženie, nakoľko výroba jadrových zbraní nebola veľmi profesionálna. Časté výbuchy a úniky radiácie spôsobili, že je oblasť vysoko zamorená. V Rusku sa takýchto uzavretých miest nachádza aktuálne 42.

ZDROJ: http://www.news.com.au/travel/world-travel/europe/the-city-russia-is-hiding-from-the-world/news-story/cb87c4024bac14222787538baf86a590

Comments are closed.