S ECOCAPSULE môžete pohodlne bývať aj ďaleko od domu

0
2537

Ďalší krok bližšie k luxusnému hi-tech kempovaniu

autor: Nice Architects
autor: Nice Architects

Ecocapsule sa dá prepraviť po vode, vzduchu alebo súši. Dostanete ju tam, kam chcete

Airstream síce ponúka tradičné zhotovenie, ale nemôže sa vyrovnať luxusnému hi-tech kempovaniu, aké si môžete dopriať s Ecocapsule. Prenosný obytný priestor, s ktorým prišla slovenská firma Nice architects, funguje v každom počasí – slnko, vietor ani dážď pre ňu nie sú žiadny problém. Ak sa poriadne zásobíte konzervami, ste pripravení žiť v divočine bez akýchkoľvek ďalších obmedzení.
Príbytok vysoký 4,5 metra a vážiaci 1,7 tony môže slúžiť ako výskumná stanica, úkryt pred nebezpečenstvom alebo Airbnb takmer kdekoľvek. Nová verzia, ktorá ma očakávaný príchod túto jeseň a do predaja by sa mala dostať v roku 2016, zahŕňa aj priestor na spanie pre dve osoby, kuchynský kút, sprchu, klimatizáciu a dokonca aj elektrické zásuvky. Navyše je vybavená toaletou, ktorá bez použitia vody zneškodní všetok váš odpad.

autor: Nice Architects
autor: Nice Architects

Ladné krivky

Ecocapsule má tvar vajca, ktorý znižuje veľkosť povrchu (a tým tepelné straty) bez toho, aby ste boli ukrátení o životný priestor. Môžete tam bývať počas celého roka. Tenká izolačná vrstva z aerogélu sa nachádza medzi dvomi stenami z hliníka a uhlíka. Táto izolačná technológia sa už dnes používa aj v budovách, kozmických lodiach a fľašiach.

 

Energetické zdroje

Výrobu energie majú na starosti 750-wattové veterné turbíny a 600-wattové solárne panely . Kým sa vonkajšie teploty pohybujú v rozmedzí od -25 °C do 40 °C, nie ste nijak závislí na externom zdroji energie. Navyše je Ecocapsule vybavená veľmi efektívnym klimatizačným systémom: ohriaty vzduch prúdi vo ventilačných kanáloch pozdĺž čerstvého vzduchu, a tým ho ohrieva.

autor: Nice Architects
autor: Nice Architects

Zásoba energie

Ak by výroba energie zlyhala, Ecocapsule má aj záložný 9744-wattový akumulátor, ktorý poskytne energiu na 5 dní. Ak je akumulátor plne nabitý, systém ohrieva vodu, použitím solárnych panelov, aby ste počas sprchovania neboli odkázaní len na ohrievači vody.

 

Zber dažďovej vody

Dažďová voda steká po vonkajších stenách a následne cez keramický filter do 550-litrovej nádrže pod podlahou. To je dostatočná zásoba vody pre dvoch ľudí po dobu troch týždňov. V čerpadlách potom voda cirkuluje cez membránový filter, tak sa na ceste k umývadlu zachytia všetky nečistoty a baktérie. V prípade nedostatku energie je možné na prečerpávanie vody použiť aj mechanickú nožnú pumpu.

autor: Nice Architects
autor: Nice Architects

Inteligentné prostredie

Centrálny počítač je ovládaný pomocou smartfónu alebo tabletu. Monitoruje stav energie a vody, aby vedel prepočítať, ako dlho zásoby vydržia. Je tiež pripojený na senzor, ktorý zaznamenáva zrážky, vlhkosť vzduchu a teplotu vonkajšieho prostredia. Za oblačného alebo veterného počasia systém navrhne zmenu vnútornej teploty alebo skrátenie času na sprchovanie, aby ušetril energiu.

ZDROJ: popsci.com