Transplantační chirurgovia dokážu oživiť srdce

0
2406

Heart_transplant_boxx519

Technológia, ktorá udržuje orgány nažive aj mimo tela, zachraňuje životy. A vyvoláva etické otázky.

Transplantační chirurgovia začali používať prístroj, ktorý im umožňuje znovu priviesť k životu srdcia ľudí, ktorí len pred chvíľou zomreli, a tým zachrániť ďalšie životy.

Prístroj sa systémom hadičiek pripojí k srdcu darcu a poskytne mu potrebné množstvo okysličenej krvi a výživných látok.

Chirurgovia z Veľkej Británie úspešne transplantovali srdce pochádzajúce od pacienta po smrti v 15 prípadoch. V bežnej praxi transplantáty srdca pochádzajú od darcov po smrti mozgu, zvyšok tela je prakticky stále nažive.

Prístroj v cene 250 000 dolárov bol vyvinutý americkou firmou Transmedics. Podľa odhadov by mohol navýšiť množstvo dostupných transplantátov srdca o 15 až 30 % a zachrániť životy mnohých pacientov so zlyhávajúcim srdcom.

Chirurgovia z nemocnice St. Vincent v Novom Južnom Walese popísali tri prípady, keď srdce od darcu pripojili na 20 minút k tomuto prístroju. Potom, ako dostalo dostatok kyslíka a elektrolytov, začalo znovu biť.
Bez tejto pomoci nie sú srdcia od mŕtvych darcov použiteľné na transplantáciu. „Tento prístroj má životne rozhodujúci význam. Srdce vďaka nemu dostane bezpodmienečne nevyhnutnú dávku krvi na doplnenie jeho energie,” vraví Stephen Large, britský chirurg, ktorý použil prístroj pri ôsmich transplantáciách.

V transplantačnej medicíne existujú dva druhy smrti: smrť mozgu alebo zástava krvného obehu. Ale ešte predtým, než dôjde k definitívnej zástave obehu, trpí srdce nedostatkom kyslíka a dochádza k jeho poškodeniu – bunky orgánu postupne umierajú.

 

Chirurgovia preto na transplantáciu vyžadujú srdcia od darcov po smrti mozgu. Ich nepoškodené srdce je schladené na nízku teplotu a takto prepravené k pacientovi, ktorý ho potrebuje. Nízka teplota totiž výrazne zníži nároky orgánu na potrebné živiny. Takmer všetky transplantácie prebiehajú týmto spôsobom.

S použitím orgánu od mŕtveho darcu a prístroja od Transmedics však prichádza etická dilema.

Ako dlho po zástave srdca majú chirurgovia čakať, než ho začnú znovu oživovať pre záchranu iného pacienta? Môžu prehlásiť nezvratné zlyhanie obehu v tele jedného pacienta, ak obeh dokážu obnoviť v tele druhého?

ZDROJ: technologyreview.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ