Domy na stromoch sú vskutku naozajstnou čerešničkou na torte, čo sa týka bývania. Keď už máte zariadený dom, obývačku, spálňu či kúpeľňu, príde na rad záhrada. Keďže každý rodič chce potešiť svoje dieťa, môže na starom strome v záhrade nechať postaviť prístrešok. Ako však taký dom na strome vyzerá a je naozaj len pre malé deti? Pozrite sa na vybrané domy na stromoch a presvedčte sa, že takéto bývanie môžete brať vážne a užiť si tak kopec zábavy.
Prečo si postaviť dom na strome?
Bývanie, respektíve pobyt na strome má dlhú históriu v obývaní krajiny a pramení z potreby obrany. Bývanie na stromoch už odjakživa lákalo mnoho ľudí ako prostriedok ochrany alebo vytvorenia vlastného úkrytu pred nepriateľom. Počas vojny si vojaci stavali provizórne úkryty na stromoch, z ktorých pozorovali svoje okolie a obraňovali územie. Prečo však práve na stromoch? Strom dáva pocit bezpečia a je to miesto, kam sa možno ťažšie dostať. Domy na stromoch však v minulosti nevyzerali tak ako dnes a v skutočnosti išlo len o imitácie úkrytov, ktorých hlavnou úlohou bolo stratiť sa medzi listami a konármi za účelom ukrytia sa. Dnes už však domy na stromoch vyzerajú skôr extravagantne a pozornosť majú pritiahnuť. Bývanie na strome sa asi nikdy nevyrovná skutočnému bývaniu v rodinnom dome, no mať takýto malý dom v záhrade je dnes štýlové. Či už je to dom pre deti, alebo vaša víkendová chata.
Ako postaviť dom na strome a treba mi povolenie?
Najdôležitejšie je mať pevný, starý strom. Ideálne sú stromy s tvrdým drevom, ako napríklad agát či dub. Dom na strome nemôžeme postaviť na akomkoľvek strome. Ak si vyberiete nesprávny strom, môže váš dom spadnúť a vážne poškodiť jeho konáre. Miesto, na ktorom sa rozhodneme prístrešok na strome postaviť, musí byť jeho ťažiskom a najpevnejší bod. V závislosti od veľkosti stromu a pevnosti dreva sa rozhodujeme, aký veľký dom bude. Vo výnimočných prípadoch môže mať váš dom viacero miestností a dokonca aj sprchu, no do takýchto rozmerov dorastajú len tropické stromy, ktoré na Slovensku nenájdeme. Dôležité je si aj overiť na obecnom úrade, či strom nie je chránený a komu parí. Ak strom nie je na vašom pozemku a nepatrí vám, budete si musieť vypýtať povolenie.
Domy a rôzne prístrešky na stromoch takmer určite nikdy nenahradia klasické bývanie. Či už pre praktickosť, či environmentálnu otázku, stále tu je mnoho prekážok. V neposlednom rade sa vynára aj otázka, ako to ovplyvní samotný strom, ktorý je živý. Napriek všetkému však na svete nájdete viaceré domy na stromoch, niektoré väčšie, iné menšie. Ako ihrisko pre deti sa však s prístreškom v korunách stromov či rôznych typoch bunkrov stretávame pomerne často. Čo by povedali vaše deti na tento nápad?