ODTLAČKY PRSTOV O NÁS PREZRADIA VIAC, NEŽ SI MYSLÍME

0
4420

Užívanie drog, fajčenie aj príslušnosť k pohlaviu – to všetko bude možné zistiť z odtlačkov prstov

fingerprint-255897_1280

V roku 2010 bolo v Severnej Kalifornii nájdené telo brutálne zavraždenej ženy. Polícia nemala najskôr žiadnych podozrivých. Z výpovede svedka vedeli len dva fakty: obeť bola naposledy videná v spoločnosti neznámeho muža a počas roztržky bola z auta vynesená detská sedačka.

Polícia sedačku našla a odobrala z nej prítomné odtlačky prstov. Problém nastal, keď identifikovali odtlačky pochádzajúce od dvoch rôznych ľudí: vraha a ďalšej osoby, ktorá pravdepodobne s vraždou nijako nesúvisela. S databázou odtlačkov sa však ani jeden z nich nezhodoval.

Predstavte si, že veda pokročí tak ďaleko, že okrem bežného porovnávania tvarov papilárnych línií budeme vedieť z odtlačku prsta určiť oveľa viac detailov o ich majiteľovi.

Vyšetrovatelia mali po výpovediach svedkov podozrenie na osobu mužského pohlavia. Ak by boli vtedy schopní odlíšiť mužské odtlačky od ženských, mohli by páchateľa zatknúť oveľa skôr.

Teraz je to už možné! Niekoľko orgánov presadzovania práva používa najnovšiu technológiu, ktorá analyzuje zvyšky metabolitov nachádzajúcich sa v odtlačkoch. Tým je možné vylúčiť niektorých podozrivých hneď na začiatku, na test DNA sa pošle menej vzoriek, a tým sa ušetrí veľa peňazí i času. Informácia o tom, či daná osoba narábala s výbušninami alebo drogami, je tiež cenná a môže priviesť detektívov skôr na správnu stopu.

fingerprint-414292_1280

Čo o nás povedia naše prsty

Nový postup bol navrhnutý spoločnosťou ArroGen Group, ktorá aplikuje vedu a technológie na riešenie kriminálnych prípadov a má sídla v Severnej Karolíne aj vo Veľkej Británii. Spočíva v použití prášku s obsahom submikrónových častíc, ktoré priľnú k zvyškom aminokyselín a mastných kyselín v odtlačkoch. Použitie nového materiálu prináša obraz s vyššou kvalitou.

Spoločnosť novú technológiu nazvala molekulárna identifikácia odtlačkov (FMID – Fingerprint Molecular Identification). Technológia funguje na tomto princípe: na mieste činu vedci nanesú prášok na predmet s odtlačkami, potom ho odoberú na lepiacu pásku a odošlú do laboratória. Tu laserový spektrometer ionizuje častice v prášku a v molekulách zo samotného odtlačeného prsta a tieto molekuly identifikuje.

Podľa chemických zlúčenín v sekrétoch a látkach prítomných na prste prístroj určí, či je daný podozrivý muž alebo žena, či bol v kontakte s drogami, ako kokaín, marihuana, heroín, metamfetamín a nikotín, alebo narábal s výbušninami. Tieto informácie sú veľkým prínosom a môžu byť rozhodujúce pre vyriešenie prípadu. To všetko je navyše možné aj s mesiac starým odtlačkom. Momentálne ArroGen zdokonaľuje postup, ktorý by umožnil analýzu aj rok starého materiálu.

fingerprint-146242_1280Rozmazané dôkazy

Jedným z veľkých problémov s odtlačkami prstov je, že na mieste činu ich síce nájdeme, ale často sú nekvalitné a nepoužiteľné na identifikáciu. „Niektoré materiály nedokážu uchovať odtlačok v dostatočnej kvalite – je okom viditeľný, ale detailná kresba nie je prítomná,” vraví seržantka Patricia Wisneski z Greensboro.

Spoločnosť ArroGen dúfa, že ich spôsob identifikácie chemických látok pomôže rekonštruovať obraz aj z takto rozmazaných odtlačkov. ArroGen predpokladá, že budú vedieť, ako na to už budúci rok.

„Miliarda pasažierov prejde každý rok cez letiskovú kontrolu. Naša metóda by sa dala využiť aj na kontrolu prítomnosti výbušnín u pasažierov a prítomnosti kontrolovaných látok u pilotov lietadiel,” vraví Mark Dale, prevádzkový riaditeľ spoločnosti ArroGen, „taktiež by mohla nahradiť drogové testy. Jej výhodou je neinvazívnosť – nevyžaduje odber krvi ani moču.”

 

Cena za neinvazívne postupy

Neinvazívnosť tejto metódy však prináša aj riziko. Na jej prevedenia nie je nevyhnutný žiadny súhlas. Advokáti obhajujúci občianske práva sa obávajú, že tento postup by mohol byť uplatnený bez toho, aby sme o tom vedeli. Každý z nás zanechá denne stopu, ktorá môže byť analyzovaná – odtlačky na sklenenom pohári, sliny na obálke alebo na ohorku cigarety. „Polícia by nemala mať právo testovať subjekty bez dôvodného podozrenia,” myslí si Jay Stanley, policajný analytik.

„Zaoberáme sa vedou a vývojom technológií na pomoc boju proti zločinu,”  namieta Mark Dale z ArrogenGroup.

O tom, ako sa technológie budú využívať, budú musieť rozhodnúť spoločnosť a súdy.

ZDROJ: popularmechanics.com