5 vecí, ktoré sa zmenia, keď prestanete nosiť topánky s vysokými podpätkami

0
1730

high-heels-698602_640

Po prečítaní tohto článku možno navždy skoncujete s obľúbeným párom lodičiek

V živote každej ženy príde čas, keď nosenie topánok s vysokými podpätkami už viac nestojí za to. Elegantná otvorená špička, pár centimetrov navyše a to, že vaše nohy v nich vyzerajú úžasne, už nepreváži nad všetkými otlakmi, pľuzgiermi a náhle miznúcou chuťou do života.

Tu je 5 vecí, ktoré sa stanú, ak si topánky vyzujete a už ich nebudete chcieť znovu obuť. (Alebo si ich aspoň schováte na špeciálne príležitosti.)

 

  1. Vaše nohy sa v skutočnosti predĺžia

Vďaka podpätkom sa vaše nohy síce zdajú byť dlhšie, ale ak ich zložíte, vaše nohy sa skutočne STANÚ dlhšími! Štúdie dokázali, že ženy každodenne nosiace topánky na podpätkoch, majú kratší krok a ich lýtkové svaly sú tiež skrátené. Strečingom, cvičením a nosením správnej obuvi bez podpätkov môžete vaše lýtka zase priviesť k ich pôvodnej kráse.

 

  1. Prestane vás pobolievať chrbát

V podpätkoch vyzerá vaše pozadie úžasne, pretože táto obuv núti vašu panvu a zadok zaujať inú, povedzme príťažlivejšiu, polohu. Ale zároveň kladie vysoký tlak na vašu bedrovú chrbticu a svaly, ktoré ju spevňujú,“ vraví chiropraktitk Todd Sinett. Niektoré obzvlášť odhodlané fanúšičky podpätkov môžu dokonca dospieť až k spondylolystéze (zošmyknutiu jedného stavca pred druhý), čo spôsobí poškodenie nervu a veľkú bolesť.

 

  1. Pocítite bolesť v pätách (pätách, nie podpätkoch!)

Nosenie obuvi s podpätkami neskracuje len vaše lýtkové svaly, ale aj achilove šľachy. Keď zrazu prejdete na plochú obuv, spôsobíte tým zvýšené napätie na stuhnuté šľachy. To môže zhoršiť už existujúce bolesti piat, prípadne ich spôsobiť po prvýkrát.

V priebehu dní, týždňov alebo až mesiacov sa šľachy vrátia do pôvodného stavu, bolesť pominie a vaše päty sa budú mať dokonca lepšie než predtým.

 

  1. Vaše bežecké koleno zázračne zmizne

Nosenie topánok na podpätku posúva ťažisko tela dopredu. To znamená zvýšenú záťaž na šľachy a väzy kolien. Nakoniec sa ukáže, že vaše problémy s kolenami sa vôbec nevyriešia tým, že prestanete behať.

 

  1. Zlepší sa aj vaša rovnováha

Pravidelné nosenie podpätkov spôsobí, že začnete častejšie zakopávať – aj v deň, keď máte obutú plochú obuv. Štúdia z roku 2015 zistila, že pravidelné nosenie vysokej obuvi spôsobuje silovú nerovnováhu medzi skupinami svalov stabilizujúcimi členky. A nestabilný členok má dramatický dopad na rovnováhu! Zmena obuvi spevní svaly okolo členku a zlepší aj celkovú rovnováhu. Všetky tie zdanlivo náročné tanečné kroky zrazu nebudú problémom.

ZDROJ: womenshealthmag.com