To, že sa končí zima a začína jar, poznáme aj vďaka častejším a výdatným dažďom. Jarné dažde sú pre prírodu veľmi dôležité a majú ju prebudiť k životu. Ešte aj naše babky vraveli, aby dobre zapršalo, že všetko ozelenie. Mali pravdu. Avšak nezazelenajú sa iba stromy a ruže, ale, bohužiaľ, aj burina. Ako ju najefektívnejšie odstrániť a bojovať proti nej? Mnohí sa spamätáme neskoro, keď jej máme ľudovo povedané „po krk“. Ak však s bojom proti burine začnete včas, hneď na jar, ušetríte si kopec energie v lete. Burina tu bude samozrejme vždy, no výrazne môžeme ovplyvniť jej množstvo v záhrade.
Ako bojovať s burinou v záhrade?
Vytrhať ju. To je síce ideálne, no málokto má čas na pravidelné odburiňovanie. Pre lenivých záhradkárov a pre tých, ktorí naozaj nemajú čas starať sa o vlastnú záhradu, boli vymyslené rôzne spôsoby, ako odstrániť burinu. Aké to sú?
- Netkaná fólia
- Geotextília
- Postreky
- Domáce zvieratá
Netkaná textília patrí bezpochyby medzi najpopulárnejšie spôsoby zabraňovania rastu burine. Jej výhodou je, že je lacná, nenápadná, ekologická a najmä účinná. Prepúšťa vodu, takže aj keď ju budete polievať, nebudete mať v záhrade mláky. Netkaná textília sa kladie priamo na zem zbavenú buriny. Na ňu často sypeme štrk, kamene alebo kôru. Burina ju neprerastie, no vlaha sa do pôdy dostane. Podobným spôsobom môžeme používať aj geotextíliu, ktorá je pevnejšia a korene rastlín ju ťažko narušia.
Obľúbené, no menej odporúčané, sú postreky proti burine. K tým sa obraciame vtedy, ak sme burinu zanedbali úplne a nevieme, ako sa jej zbaviť. Ak chcete ísť na istotu, kúpte si ROUNDUP, ktorý predáva každé záhradné centrum. ROUNDUP zničí takmer všetko a bez obáv. Avšak ide o jed, a ak sa venujete ekologickému hospodáreniu, rýchlo naň zabudnite. Na trhu je široké spektrum postrekov proti burine, hubám či škodcom, no ich používanie sa rok čo rok znižuje. Na boj proti burine sú populárne aj domáce zvieratá, ale túto radu berte s rezervou. Môžete si kúpiť korytnačku, ktorá vám z trávy vyžerie púpavu, no aby ste sa zbavili všetkej buriny, budete potrebovať minimálne dvadsať korytnačiek. Korytnačky vám však okrem buriny zjedia aj kvety.
Nárazové a výdatné dažde, vysoké teploty a prichádzajúce leto naštartujú rast buriny zo dňa na deň. Ak sa vám ju nechce neskôr odstraňovať mechanicky, kúpte si geotextíliu alebo netkanú textíliu, ktorú položíte na čistú pôdu. Samozrejme, vždy sa sem-tam objaví pýr, no s textíliou ho bude o 90 % menej než obyčajne. Ak sa chcete vyhnúť používaniu agresívnych postrekov, skúste potešiť svoje deti a kúpte im korytnačku.