Špáranie sa v nose je činnosť, ktorou sa väčšina ľudí nechváli. Tobôž nie, ak vydolovaný obsah nosa následne zje. U detí ide o častý jav, z ktorého ale väčšina dospelých buď vyrastie, alebo sa mu venuje iba v súkromí.
Podľa vedcov však ide o zdraviu prospešnú činnosť
Ktorú treba u najmenších podporovať. V nose sa totiž ukrývajú látky, ktoré sú obzvlášť dôležité pre rastúce deti – obsahujú hlieny, ktoré chránia pred baktériami spôsobujúcimi zubný kaz.
Vedci sa momentálne snažia nájsť spôsob, ako vyrobiť syntetický hlien, ktorý by sa mohol preventívne pridávať do žuvačiek či zubnej pasty. A nejde len o zuby – výsledky testov naznačujú, že hlieny v sopľoch chránia aj pred infekciami dýchacích ciest, žalúdočnými vredmi a dokonca vírusom HIV.
Profesor Friedrich Bischinger, rakúsky pľúcny špecialista, hovorí, že ľudia, ktorí jedia obsah svojho nosa sú zdravší, šťastnejší a viac v harmónii s vlastným telom. „Požívanie suchých zvyškov toho, čo vytiahnete z nosa, je skvelý spôsob, ako si posilniť imunitu. Z medicínskeho hľadiska ide o veľmi logickú záležitosť,“ hovorí. „Nos je telesný filter, v ktorom sa zachytáva množstvo baktérií. V tráviacom systéme pôsobí jeho obsah ako liek.“
Podľa profesora Bischingera by sme mali odstrániť tabu, ktoré obklopuje túto činnosť, a deti v špáraní sa v nose vyslovene podporovať. Ide predsa o zdravie.
Čítajte tiež:
Prečo by ste si nikdy nemali nabíjať mobil na verejnosti
Diétne šumivé nápoje môžu súvisieť s demenciou a porážkou
Zmenám znamienok treba venovať pozornosť, pripomínajú odborníci