Viete spoznať, či vám partner klame

0
2756

„Kto to bol?“ zisťujete, keď váš partner vyzerá nervózne počas telefonátu. „Starý kamarát,“ odpovie vám. „Vážne? Kto?“ pokračujete. Váš partner ticho sedí, akoby sa rozhodoval, ako odpovedať. Nasledujúce ticho je ohlušujúce. Čo máte spraviť? Pýtať sa ďalej? A ak sa vám podarí pokračovať v rozhovore neutrálne, dokážete spoznať, či vám váš partner klame?

Hore opísané je najhorší možný scenár. Pravdepodobne nebudete vo vzťahu, ktorý je plný podozrení a divných telefonátov. Ale skepticizmus je praktickou súčasťou moderných vzťahov, aspoň pokým si nevybudujete dostatočnú dôveru.

Výskum ukazuje, že väčšinou nedokážeme spoznať klamára na pohľad. Desiatky rokov výskumu dokázali, že detekcia lží na základe telesných náznakov je nespoľahlivá a neexistujú žiadne jednoznačné indikátory, ktoré dokazujú neúprimnosť. Navyše, niektorí klamári necítia pri klamstve hanbu, úzkosť alebo stres, zatiaľ čo niektorí ľudia môžu tieto pocity prežívať, aj keď hovoria pravdu.

Nový výskum klamstiev sa zameriava na indikátory kognitívnej aktivity, ktoré môžu viesť k viditeľným zmenám. Jedna z pozorovaných zmien nás učí, že naše očakávanie toho, že klamári vyzerajú nervózne, je omyl.  Práve naopak, často vyzerajú pokojne a vyrovnane.

V článku „Interview na odhalenie klamstva“ sa uvádza, že klamstvo je kognitívne náročnejšie než hovorenie pravdy. Pri klamaní potrebujeme lož skonštruovať, cítime úzkosť ohľadom hodnovernosti príbehu, snažíme sa kontrolovať svoje správanie a sústredíme sa na reakcie poslucháča. V jednej štúdii si policajti sledujúci interview s podozrivými osobami všimli, že podozrivé osoby sa pri klamaní viac zamýšľali. Mali v rámci rozhovorov dlhšie pauzy, menej gestikulovali a menej žmurkali.

Ďalšie štúdie zistili podobné výsledky. Klamári menej gestikulujú a menej hýbu nohami a chodidlami. Taktiež menej kývajú hlavou.

Takže späť k vášmu partnerovi a jeho záhadnému telefonátu. Ticho a nehybnosť v odpovedi na priame otázky môže byť veľmi nepríjemné, ale interpretácia záleží od toho, nakoľko sa poznáte a navzájom si veríte. Za ideálnych okolností si počas vzťahu vybudujete toľko dôvery, že bez ohľadu na to, ako váš partner vyzerá, môžete veriť tomu, čo vám povie.

Čítajte tiež:

Zhlboka sa nadýchnite, nemusíte mať pod kontrolou úplne všetko

Po čom ženy túžia – sex vnímajú inak ako muži

Prezradíme vám, ako často a dlho by sme mali cvičiť


Zdroj: https://www.psychologytoday.com/blog/why-bad-looks-good/201711/is-your-partner-lying-you-how-tell-looking