Netanjahu si myslí, že medzi útokmi v Jeruzaleme a v Európe je spojitosť

0
684
Netanjahu si myslí, že medzi útokmi v Jeruzaleme a v Európe je spojitosť
Ohodnoť článok

Netanjahu vidí spojitosť medzi útokom v Jeruzaleme a útokmi v Európe

(TASR) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu poukázal na spojitosť medzi útokom vo východnom Jeruzaleme, kde nákladné auto šoférované Palestínčanom vrazilo do skupiny izraelských vojakov a štyroch z nich usmrtilo, a podobnými minuloročnými útokmi v Európe – vo Francúzsku a Nemecku.


Tip redakcie: V Paríži si uctili pamiatku obetí teroristického útoku z 2015


Útočník v Jeruzaleme mohol byť podporovaný  IS

19325798 - prague, czech republic - 17.5.2012 - prime minister of israel benjamin netanjahu speaks in czech goverment office

Izraelská polícia zatiaľ nezverejnila nové podrobnosti o identite útočníka, potvrdila len, že žil vo Východnom Jeruzaleme. Netanjahu ho označil za podporovateľa IS. Dodal, že izraelské bezpečnostné zložky dnes krátko po útoku uzavreli palestínske predmestie východného Jeruzalema Džabal Mukabir, odkiaľ útočník pochádzal. Táto palestínska štvrť susedí so židovskou štvrťou Armon ha-Naciv (známou aj ako Talpijot Mizrach – Východný Talpijot), kde sa odohral dnešný útok. Podľa izraelských médií polícia zadržala aj viacero členov rodiny páchateľa útoku. Netanjahu dnes v spoločnosti ministra obrany Avigdora Liebermana navštívil miesto činu. Následne sa uskutočnilo zasadnutie bezpečnostného vládneho kabinetu.

Útok bol cielený

Izraelský denník Jediot achronot na svojej webovej stránke zverejnil videozáznam útoku, ktorý sa dnes odohral vo východnom Jeruzaleme a pripravil o život najmenej štyroch mladých Izraelčanov. Ďalších najmenej 13 ľudí bolo pri útoku zranených. Stav viacerých z nich je kritický. Zo záznamu vyplýva, že vodič kamiónu vo veľkej rýchlosti zámerne zišiel z cesty a narazil do skupiny ľudí – vojakov -, práve vystupujúcich z autobusu. Následne sa auto na priľahlej ceste niekoľkokrát otočilo okolo svojej osi a potom ešte raz zacúvalo na miesto, kde po prvom nájazde zostali ležať mŕtvi a zranení. Páchateľa zastrelili na mieste činu. Podľa denníka Times of Israel mladí vojaci boli v Jeruzaleme na zájazde, ktorý bol súčasťou iniciatívy zameranej na poznávanie významných historických miest.

Tento útok bol najhorší

50757975 - skyline of the old city at temple mount in jerusalem, israel, middle east

Útok patrí k najzávažnejším vo viac ako rok trvajúcej vlne násilností, v ktorej Palestínčania na Izraelčanov útočia zo strelných zbraní, nožmi či zámerným vrazením autom do skupiny ľudí. Incident je po troch mesiacoch prvým, ktorý si vyžiadal aj obete z izraelských radov. Záchranári, ktorí zasahovali na mieste, sa pre izraelské médiá vyjadrili, že útok bol najbrutálnejší spomedzi všetkých podobných, aké doteraz v Jeruzaleme zažili. Pod nákladným autom zostalo totiž uväznených viacero zranených, ktorých potom museli vyslobodzovať. Turistická sprievodkyňa Lea Schrieberová, ktorá bola svedkom udalosti, popísala, že počula krik zranených a videla nákladné auto, ako cúva a znova naráža do skupiny už zranených vojakov.

Príčina nepokojov v Jeruzaleme

Príčinou eskalácie napätia v Izraeli boli obavy Palestínčanov, že Izrael sa pokúša zvýšiť svoju prítomnosť v oblasti Chrámovej hory, čo však židovský štát odmieta. Táto situácia trvá od októbra 2015 a nepokoje z okolia Chrámovej hory sa odvtedy rozšírili aj do ďalších oblastí východného Jeruzalema a do Predjordánska. Ako pripomenul Reuters, násilnosti sú aj dôsledkom frustrácie Palestínčanov zo zmrazeného mierového procesu a zo 48 rokov trvajúcej izraelskej okupácie palestínskych území – západného brehu rieky Jordán (Predjordánska) a východného Jeruzalema. Tieto územia a pásmo Gazy majú v budúcnosti tvoriť nezávislý palestínsky štát.

Čítaj tiež:

Asus Zenbook 3 Deluxe – obrovský hit na CES 2017

Chudoba na Filipínach sa v očiach detí neodráža ani zďaleka

CES 2017: Toyota Concept-i je ako umelá inteligencia na kolesách

ZANECHAŤ ODPOVEĎ