Zaujímavosti o obľúbenom redakčnom systéme WordPress

0
2062

WordPress nepochybne patrí k najpoužívanejším open source CMS systémom a je určený predovšetkým pre blogy a webové stránky. Pýši sa širokou užívateľskou i vývojárskou komunitou a tiež v sebe skrýva množstvo zaujímavých informácií.

WordPress v číslach

WordPress sa používa na viac ako 12 % celosvetového internetu, čím prekonáva iné známe CMS systémy, ako je Drupal či Joomla. Prvá verzia WordPress 0.7 uzrela svetlo sveta 27. mája 2003. Verzie 1.0 sme sa dočkali v januári 2004. Pre WordPress bol prelomovým rok 2005, kedy vyšla verzia 1.5. Tá priniesla editáciu statických stránok, moderáciu a grafické témy a zaznamenala viac ako 900 000 stiahnutí.

Ochranná značka

Za vznik WordPress sú zodpovední Matt Mullenweg a Mike Little, pričom prvá zmienka o budúcom WordPress sa prvýkrát objavila v Mattovom článku v januári 2003. O pár rokov neskôr ho registrovali pod ochrannou známkou. Na to, aby ste použili názov WordPress ako súčasť produktu, služby, projektu, hostingu či domény potrebujete povolenie od WordPress Foundation. Napríklad špecializovaný hosting pre WordPress sa nemôže nazývať WordPress hosting.

Viete písať názov?

Názov WordPress je zložený z dvoch slov. Píšu sa spolu, no každé sa začína veľkým písmenom. V písanom tvare by sa tento názov nemal skloňovať, no pri ústnom prejave sa pre jednoduchšie vyslovovanie môže skloňovať. Tak čo, trafili ste sa pri jeho používaní do pravidiel?

WordPress spája

Okolo WordPress sa zoskupuje veľká skupina nadšencov – používateľov aj vývojárov. Tí, čo tento softvér zbožňujú, sa pravidelne stretávajú na WordPress meetupoch. Takisto sa po celom svete organizujú WordCampy, na ktorých sa fanúšikovia môžu vďaka zaujímavým prednáškam dozvedieť nové informácie.

Čítajte tiež:

PR pre rozvoj podnikania na internete je nové SEO

Apple možno v lete ukončí výrobu iPhonu X

ZANECHAŤ ODPOVEĎ