Takéto skafandre sa budú nosiť na Marse

0
2180
NASA
NASA

Všetko nasvedčuje tomu, že po roku 2030 pocestuje prvá ľudská posádka na Mars. Americká vesmírna spoločnosť už začala regrutovať astronautov na túto misiu. NASA tiež ponúkla malý náhľad na to, čo budú mať šťastlivci na sebe, keď zostúpia na povrch červenej planéty po prvýkrát.

Z-2 skafandre na obrázkoch vyzerajú oveľa modernejšie ako klasické biele obleky na výstup do kozmického priestoru, na ktoré sme zvyknutí. Ich odlišný vzhľad je podmienený špecifickou funkciou – sú navrhnuté len na pohyb po planéte Mars.

„Skafander je navrhnutý tak, aby astronautovi umožnil efektívne vykonávanie všetkých potrebných aktivít – skúmanie, zbieranie vzoriek a nastupovanie a vystupovanie z vozidla či obytných modulov,” vyjadrila sa NASA.

Skafander je na pleciach a v páse prispôsobiteľný, aby bol univerzálny pre všetkých členov posádky. Napriek tomu je Z-2 veľmi pevný a výnimočne odolný, čo umožňuje dlhodobé misie aj za nepriaznivých podmienok. Zároveň je vďaka špeciálnym materiálom úžasne ľahký.

Na nasledujúcom obrázku je pôvodný návrh skafandra, ktorý pred rokom vyhral vo verejnom hlasovaní. Občania si vtedy vybrali návrh inšpirovaný filmom Tron Legacy. Odvtedy sa jeho vzhľad trochu zmenil.

Výherný návrh v súťaži z roku 2014:

NASA
NASA

Takto vyzerá skafander Z-2 dnes:

NASA
NASA

Zachoval si štýl podobný Tronu s pôsobivým elektroluminiscenčným osvetlením.
A ak by vás zaujímalo, čo je to okno na chrbte – je to vstup do skafandra. Cez neho astronaut doň vlezie. Predstavte si skafander Z-2 skôr ako malé vesmírne vozidlo určené na pohyb po planéte.

Zdroj: sciencealert.com