Popredná fyzička z Harvardu má novú radikálnu teóriu o vzniku ľudského druhu

0
2613
Stephanie Mitchell/Harvard Staff Photographer
na obrázku: Lisa Randall autor: Stephanie Mitchell/Harvard Staff Photographer

Odkiaľ pochádzame? Odpoveď na túto otázku často závisí od toho, koho sa pýtame. Astrofyzik by odpovedal, že chemické prvky, z ktorých sa skladajú naše telá, vznikli pradávno v jadrách hviezd. Evolučný biológ by poukázal na podobnosť medzi DNA človeka a primátov a predložil by teóriu, že človek sa vyvinul z opice.

Lisa Randallová, teoretická fyzička z Harvardu, vo svojej novej knihe Temná hmota a dinosaury popisuje úplne odlišnú teóriu. Vyhynutie dinosaurov predchádzalo príchodu človeka a Lisa Randallová vidí príčinu v temnej hmote. O temnej hmote toho stále ešte veľa nevieme, ale odhady vravia, že tvorí až 85 % všetkej hmoty vesmíru.

 

Vyhynutie jedného druhu znamená zrod ďalšieho

Paleontológovia sa zhodujú v tom, že pred 66-miliónmi rokmi našu planétu zasiahla obrovská kométa. Dôsledkom tejto zrážky bolo vyhynutie 75 % druhov žijúcich v danom čase na Zemi – vrátane dinosaurov. Prežili malé primáty. Tie prešli dlhým vývojom, na konci ktorého vymysleli donáškovú službu a rozvoz pizze.

Business Insider
Business Insider

Randallová s touto teóriou nesúhlasí. Vo svojej knihe popisuje disk nahustenej temnej hmoty, ktorý by mohol byť zodpovedný za vznik ľudského druhu. Temná hmota sa vyskytuje koncentrovaná v útvaroch, ktoré majú silný gravitačný efekt na telesá vo vesmíre.

 

Pozor na temné disky

Ak disk temnej hmoty naozaj existuje, potom má nepochybne významné gravitačné pôsobenie na okolité objekty – vrátane slnečnej sústavy. Naša sústava sa však nenachádza v blízkosti disku sústavne – a to je jadro teórie Randallovej. Slnečná sústava rotuje okolo centra Mliečnej cesty. Nasledujúca sinusoida ilustruje osciláciu slnečnej sústavy okolo stredovej roviny, kde oranžová bodka je naše Slnko a čierna čiara je disk temnej hmoty.

 

APS/Alan Stonebraker
APS/Alan Stonebraker

Astronómovia urobili odhad frekvencie tejto oscilácie. Podľa ich výpočtov prechádza naša sústava stredovou rovinou Mliečnej cesty raz za 32-miliónov rokov. Ak sa v Mliečnej ceste nachádza tento disk, prechádzame cez neho s rovnakou pravidelnosťou.

Podľa doteraz známych dôkazov k masovým vyhynutiam druhov na našej planéte dochádzalo s podobnou pravidelnosťou – raz za 25- až 35-miliónov rokov.

To je podkladom hypotézy Randallovej a jej kolegu Mathewa Reecea. Keď prechádzame diskom temnej hmoty, jeho gravitačná sila pôsobí na Oortov oblak, ktorý obsahuje miliardy obrovských ľadových objektov.

autor: WolfmanSF to Wikipedia
autor: WolfmanSF to Wikipedia

Ak by jeden z týchto objektov zasiahol našu planétu, znamenalo by to koniec života na Zemi. A presne to podľa Randallovej spôsobilo vyhynutie dinosaurov.

NASA Goddard Spaceflight Center
Temná hmota ako hmla medzi galaxiami NASA Goddard Spaceflight Center

Potrebné dôkazy

Teóriu by podporil dôkaz existencie tohto disku. Randallová sa o to snažila, ale pátranie po temnej hmote je veľmi náročné. Na Zemi aj vo vesmíre máme tucet detektorov, ale zatiaľ nebol žiadny z nich schopný zaznamenať časticu temnej hmoty. Ak by sa tak stalo, bol by to významný objav podporujúci aj Randallovej teóriu.

Zdroj: businessinsider.com