Pokiaľ ide o avokádo, mileniáli to možno majú pravdu. Jedenie len jedného avokáda za týždeň znížilo riziko srdcových chorôb až o pätinu, ukázala štúdia s viac ako 100 000 ľuďmi.
Zelené ovocie je plné zdravých tukov, ktoré znižujú zlý cholesterol a zabraňujú tvorbe plaku v tepnách, tvrdia vedci z Harvardskej univerzity. Teraz odporúčajú ľuďom, aby si ráno k toastu dali avokádo namiesto masla, margarínu alebo syra.
Avokádo sa stalo synonymom pre mileniálov, ktorí si ho bežne vychutnávajú rozotreté na toaste s vajíčkom.
Štúdia publikovaná v časopise Journal of the American Heart Association sledovala viac ako 110 000 zdravých mužov a žien vo veku 30 až 75 rokov v USA počas 30 rokov.
Každé dva až štyri roky sa účastníkov pýtali na ich stravu. Ich odpovede boli na konci pokusu porovnané so zdravotnými záznamami.
Pravidelní jedáci avokáda mali o 21% menšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť ischemickou chorobou srdca (upchatie tepien). Je to jeden z hlavných rizikových faktorov mŕtvice a infarktu.
Spotreba avokáda sa v priebehu 30 rokov, počas ktorých sa štúdia uskutočnila, v priemere zdvojnásobila.
Výskumníci zistili, že v tom čase tí, ktorí vymenili menej zdravé tučné jedlá za avokádo, tiež zaznamenali obrovské zdravotné výhody.
Nahradenie dennej dávky margarínu, masla, vajec, jogurtu, syra alebo slaniny sa spájalo s 16-22% nižším rizikom srdcových chorôb.
Lorena Pacheco, výskumníčka z Harvardu, ktorá viedla štúdiu, vyzvala lekárov aby začali pacientom odporúčať, aby „nahradili určité nátierky a potraviny obsahujúce nasýtené tuky“ za avokádo.
Avokádo má vysoký obsah omega mastných kyselín, ktoré znižujú zlý cholesterol a zabraňujú usadzovaniu plaku na stenách tepien.
Výskumníci z Harvardu poukazujú na jeden konkrétny – omega 9 – ktorý môže tiež zlepšiť krvný tlak a zápal.
Celkovo sa v štúdii vyskytlo 14 000 kardiovaskulárnych príhod vrátane 9 100 prípadov koronárnej choroby srdca a 5 200 mozgových príhod.
Pozor, aby ste to s konzumáciou avokáda neprehnali, aj veľa síce zdravých tukov, vie byť na škodu. Všetko s mierou 🙂