Stovky webstránok na bezplatnom českom hostingu odrazu zrušili

0
1725

Už je to nejaký týždeň, čo sa majitelia stránok, administrátori blogov, diskusných fór a firemných prezentácií chytali za hlavu pri pohľade na svoje stránky. Český mimoriadne obľúbený bezplatný webhosting IC, ktorý poskytoval aj poddomény Tym.sk, Yw.sk, Kx.cz a mnoho iných, sa rozhodol prejsť na platenú podobu služby. Priebežne aj poddoménovým stránkam prevádzkovaným bezplatne vznikla nové administrácia a rozhranie, no to zrejme nikto z majiteľov stránok netušil, že im v jeden deň zanikne všetok obsah a pripojiteľnosť domén.

Stovky adries vedú na cudziu reklamu
Možno aj vaša firma sa uspokojila s bezplatnými službami webhostingu od tohto poskytovateľa a stačila aj administrácia s konfiguráciou získaného priestoru. Adresa na vizitkách, na materiáloch, na aute, či niekde na plagátoch. Pre zúfalú firmu je to svojim spôsobom pohroma. Ktokoľvek totiž zadá adresu teraz už zrušenej stránky, dostane sa na reklamu, ktorá nemá nič spoločné s očakávaným obsahom, ale hlási o zrušenej stránke. To svojim spôsobom môže poškodiť aj samotnú firmu ešte ďalším spôsobom – v očiach klienta firma bude nespoľahlivá, ak si nevedela zaobstarať chod svojich stránok. Na stránkach sa v súčasnosti nachádza reklama na platený webhosting. Síce stránky píšu, že pôvodná doména s napríklad koncovkou „.tym.sk“ je voľná, v skutočnosti sa pri pokuse registrovať ju znova ani k takejto možnosti nedostanete. Jediná možnosť cez poskytovaný odklik je totiž len doména .CZ.

Môže sa také niečo stať?
Mnohí sa pýtajú, či je také niečo možné. V prvom rade je nutné si uvedomiť, že svoje stránky Slováci aj Česi založili na niekoho inej stránke, využívali jeho doménový názov a svojim spôsobom ste boli neplatiacim zákazníkom, ktorý využíval poskytovanú bezplatnú a neviazanú možnosť využívať získaný priestor a doménu v tvare poddomény. Takzvaný free webhosting sa totiž môže rozhodnúť zrušiť svoju prevádzku, ak niečo také uviedol vo svojich podmienkach. Keďže ľudia boli v tomto prípade len Alanovia Harperovia u Charlieho Harpera (narážka na seriál Dva a pol chlapa), je ťažké sa dohadovať a nárokovať škody, čiže boj sa dá už teraz nazvať ako boj proti veterným mlynom.

Poponáhľajte sa so zálohami
Ak patríte medzi poškodených, odporúčame sa čo najskôr prihlásiť, stiahnuť všetky potrebné dáta a stránky presunúť na inú doménu. Vtip je v tom, že obnovenie pôvodnej adresy je nemožné. Skúste nájsť alternatívu, kam obsah nahráte. Nezabudnite zmeniť odkaz na novú doménu všade tam, kde odkazujete na už zrušené stránky. Veľkú pozornosť venujte iným stránkam prevádzkovaným na iných službách. Stále tam totiž môžete uvádzať nesprávny odkaz. Neodkazujte na staré umiestnenie, keďže ide o reklamu niečoho celkom iného.

Problémy na webe
Hromadný zánik viacerých domén dokáže spôsobiť mierny chaos na internete. IC patrilo medzi najväčších poskytovateľov bezplatného priestoru, nachádzalo sa na ňom obrovské množstvo chybných a slabších stránok s malými návštevami, ale aj lepších a zmysluplných projektov. Všetky tvorili nejakú adresu, na ktorú odkazuje z internetových diskusií, adresárov, katalógov a vyhľadávačov kvantum teraz už slepých odkazov. Všetky smerujú na jednu reklamu konkrétneho webhostingu a nie na pôvodný obsah. Svojim spôsobom došlo k výraznému vyčisteniu internetového priestoru v Čechách a na Slovensku, pretože zanikli aj stovky problémových stránok, stránok škodlivých, či zastaraných obsahovo, aj dizajnovo. S niečím takým sa bude musieť vysporiadať hlavne najpoužívanejší vyhľadávač Google. Majitelia internetových katalógov majú tiež momentálne plné ruky práce s odstraňovaním slepých odkazov. Je ich naozaj veľa a odkazovanie na nefunkčné stránky môžu znamenať ďalšie problémy a naštrbenie zmysluplnosti katalógov ako rozcestníkov pre ľudí hľadajúcich konečne funkčný web…

Čo robiť, keď padne celý web?

Najlepším riešením, ako sa znova postaviť na nohy, čo sa vlastnej webstránky týka, je začať odznova s lepším dizajnom a samozrejme najlepšie na vlastnej doméne. Svoj vlastný názov v tvare www.’NAZOV ’.sk, prípadne www. ’NAZOV ’.cz je niekoľko násobne výhodnejšie a znamená oveľa výraznejší posun vpred jednak z pohľadu obchodu, marketingu, aj z pohľadu imidžu v očiach klientov a partnerov. Ak stále nemáte ani tušenia, o čom je reč, napíšte nám. Správne navigovať nás veľmi nezdrží.
Doplnenie: Prípadne ak trváte na bezplatných službách, skúste nahliadnuť sem.