Nová solárna strecha od Tesly dodá energiu pre celý dom

0
2850

Solárna strecha od Tesly:

Pred nedávnom predstavil zakladateľ Tesly Elon Musk nový projekt solárnej strechy. Udialo sa tak v Universal Studios v Los Angeles. Muskova nová vízia tak dopĺňa jeho predstavu sveta kde sa úplne zbavíme našej závislosti na fosílnych palivách. Celá akcia sa udiala ešte pred plánovaným hlasovaním všetkých akcionárov o fúzii SolarCity a Tesly.

Prezentácia nového projektu bola predvedená priamo na strechách slávnych filmových štúdiách Universal Studios, ktoré sú pre nás známe ako „továreň na sny“.


Tip redakcie: Xiaomi predstavilo najzaujímavejší telefón roka


Dali si záležať na estetike

Cieľom projektu bolo vytvorenie kvalitných, trvanlivých a esteticky dokonalých striech, ktoré dodajú do našich domácnosti energiu z obnoviteľných zdrojov. A výsledok je naozaj viac než uspokojivý. Solárna strecha je totiž vytvorená zo sklenených škridiel, ktoré svojim vzhľadom vôbec nenarúšajú estetiku domov. Potvrdil to aj samotný Musk, ktorý poukázal na fakt, že si v ich vývojovom stredisku dali záležať na dizajne nakoľko mimo funkčnosti je dôležité, aby strecha aj dobre vyzerala. Dizajn škridiel je tak plne prispôsobený pre rôzne štýly našich domov.

Musk vo svojej prezentácii predviedol fotovoltaické články (škridle) v niekoľkých štýloch, od tradičných, ktoré máme na svojich strechách, až po moderné “toskánske škridle”. Všetky sú vytvorené zo solárnych panelov aj keď tak na prvý pohľad vôbec nevyzerajú. V ich vnútri sú vložené prakticky neviditeľné fotovoltaické články s vysokým účinkom. Zákazníci si tak môžu vybrať, ktoré časti ich strechy budú obsahovať skrytú solárnu technológiu bez toho, aby to narušilo jednotný vzhľad celej strechy. Domácnosť získa energiu z obnoviteľných zdrojov priamo do svojej rozvodnej siete a majitelia domov tým ušetria veľa peňazí. V kombinácii s Tesla Powerwall, môže solárna strecha poháňať celý dom na 100 % len z obnoviteľných zdrojov.

Pre mnohých zúčastnených bolo zvláštne a úsmevne sledovať človeka, ktorý stojí za automobilovou revolúciou, alebo je riaditeľom programu SpaceX, ktorého cieľom je kolonizovať Mars, ako sa zaoberá dizajnom strechy.

17019320 - map painted on hands showing concept of having the world in our hands

Pozitívny vplyv na svet

Musk na úvod zdôraznil, že jeho cieľom je zbaviť našu spoločnosť závislosti na fosílnych palivách a vytvoriť tak zdravý a udržateľný svet. „Dúfam, že to je budúcnosť, akú ste si priali,” dodal za obrovského potlesku a pokračoval tým, že „sú tri kľúčové veci, ktoré môžu pomôcť s klimatickými zmenami a majú pozitívny vplyv na svet: udržateľná výroba energie, batérie a elektrické autá. Tieto riešenia už existujú nezávisle od seba, ak ich však skombinujeme, budú oveľa efektívnejšie.”


Tip redakcie: Tesla vás naučí jazdiť bezpečnejšie


Musk týmto narážal aj na fúziu Tesly a SolarCity, ktorému sa tento rok veľmi nedarilo a jeho akcie klesli o 45 %. Fúziou sa však vytvorí jednotná spoločnosť, ktorá bude dodávať komplexné produkty pre „nový energeticky slobodný svet“. Podľa Muska je pre začatie nového sveta nnajideálnejším riešením ak budete mať dom s Tesla strechou, v garáži elektromobil a Tesla “Powerwall”, v ktorej budete uchovávať energiu. A práve predstavenie novej verzie domácej batérie Powerwall 2.0 bolo ďalším bodom prezentácie. Táto batéria prešla vylepšením a môže sa tak pochváliť dvojnásobným úložným priestorom a dvakrát väčšou energiou. Jej výkon je 14kWh. Už teraz má Tesla 38,000 predbežných objednávok a záujemcov stále pribúda.

Naša závislosť na fosílnych palivách je naozaj desivá, a preto svet potrebuje vizionárov akým je Musk, ktorý sa neboja prekročiť hranice možného a nemožného. Či sa vízie premenia v skutočnosť ukáže čas.

Čítajte tiež:

Rapídny rast aplikácie Slack sa zastavil

Tesla, nezneužívajte pojem autopilot


Zdroj: http://www.businessinsider.com/tesla-solar-roof-photos-features-2016-10