Páni pozor, ženy na drahé autá už nezbalíte

0
2352

Chválenie sa majetkom je vnímané ako znak promiskuity.

Mužov, ktorí sa chvália svojím bohatstvom, vnímajú ženy ako nevhodných pre dlhodobý vzťah, uvádza nová štúdia.

Americkí vedci z Buffalskej univerzity zistili, že okázalé chvastanie sa ako napríklad nablýskaným autom by mohlo zohrávať dôležitú úlohu pri hľadaní potenciálneho partnera. Títo ľudia sú totiž považovaní za menej spoľahlivých a sexuálne promiskuitných.

Štúdia publikovaná v magazíne Springer’s journal Evolutionary Psychological Science požiadala 375 vysokoškolských študentov aby vyplnili anonymný dotazník v snahe zistiť čo si myslia o prezentovaní sa niektorých ľudí ich bohatstvom.

Študenti si mali prečítať popis dvoch mužov, ktorí si kupovali auto a boli požiadaní zhodnotiť ich charakter v súvislosti s randením a rodičovstvom ako aj ich prípadný záujem o vzťah a to ako ich vníma okolie.

Obaja fiktívni muži mali k dispozícii rovnaký rozpočet, avšak jeden sa rozhodol pre skromnú investíciu, zatiaľ čo druhý  sa rozhodol pre auto s novým lakom, väčšími kolesami a lepším zvukom.

Výsledky ukázali, že obe skupiny, muži aj ženy ohodnotili muža s okázalým vozidlom ako fanúšika príležitostných vzťahov s nezáujmom o dlhodobý vzťah. Muž, ktorý sa rozhodol investovať menej získal oveľa vyššie body ako potenciálny životný partner a rodič.

Podľa hodnotenia vedúceho autora štúdie Daniela Krugera, účastníci prieskumu demonštrovali intuitívne chápanie, že muži, ktorí viac dbajú na materiálnu sebaprezentáciu majú reprodukčné vlastnosti, ktoré vyžadujú viac úsilia a majú záujem skôr o krátkodobé sexuálne vzťahy, rovnako nevyhľadávajú rodičovstvo. Spoluautorka štúdie Jessica Krugerová sa vyjadrila, že výsledky kontrastujú so všeobecným tvrdením, že dobre situovaní muži sú pre ženy príťažlivejší na koľko znamenajú investíciu do budúcnosti a zabezpečenie potomkov.

Žeby to znamenalo koniec zlatokopkám ? 🙂

Čítajte tiež:

Tieto tri kompromisy zničia váš vzťah

Vedeli ste, že stav eufórie z cvičenia viete dosiahnuť za menej ako 10 minút

Ženy sa častejšie vydávajú za mužov s pevným stiskom ruky