Nový, použitý či repasovaný – poznáte rozdiel

0
1208
Zdroj: Elnur / Shutterstock.com

Neustály pokrok doby a rozvoj techniky výrazne posunuli hranice a to, čo bolo len nedávno trendom sezóny, nahrádza ešte trendovejšia novinka. Výnimkou nie je ani svet výpočtovej techniky, ktorého rad pokrokov a inovácií stál nielen za zrodom obrovskej konkurencie, ale aj enormne vyrobeného počtu kusov.

Výber počítača či notebooku sa tak stáva ešte náročnejším. Okrem značky, modelu či vnútornej výbavy zvažujeme čoraz viac aj jeho aktuálny stav. Ak preferujete určitú značku a máte vyhliadnutý aj svoj model, nič vás vo finálnej kúpe neobmedzuje. Vedeli ste ale, že na výber máte hneď tri rôzne cenovo odlišné možnosti, ako ho môžete získať?

Ste prvým vlastníkom

Detailnejšie rozoberať, čo si predstaviť pod novým notebookom, určite nie je nutné. Bez akéhokoľvek použitia v pôvodnom balení a základnom režime, ktorý čaká na prvotné spustenie novým majiteľom a jeho funkčné zabehnutie. Táto voľba patrí medzi tie najčastejšie, je úplne bežná, no v porovnaní s ďalšími dvoma predstavuje cenovo vyšší variant.

Vrátené po prvotnej kúpe

Spustenie internetového predaja sa výraznejšie podieľalo na rozšírení druhej možnosti kúpy daného produktu. V tomto prípade nepôjde o repasované počítače, ale o tie použité, zánovné alebo bez pôvodného obalu. Väčšina predajcov zaradila do svojej ponuky aj tieto alternatívy. Ich cena je nižšia, za to však treba zvážiť, či máte záujem o tovar vrátený bez dôvodu, ten servisovaný alebo krátko používaný. Najčastejšie sa za použitý tovar označuje ten, ktorý jeho vlastník vrátil bez udania dôvodu v rámci možnej lehoty. Istá miera rizika tu ale je a ťažko povedať, čo si pod použitím možno reálne vysvetliť.

Obnovené verzie

V čom sa líši obnovená verzia od tej použitej? V tomto prípade je vopred zrejmé, že tento spotrebný tovar už raz použitý bol. Navyše prešiel kompletnou obnovou systému, prípadnou náhradou niektorých vnútorných komponentov či celého systému. Tieto produkty sú však svojou kvalitou porovnateľné s pôvodnou verziou. Často výmenou dielov len získajú a stávajú sa ešte o niečo výkonnejšími. Vyhľadávané sú najmä pre slušnú kvalitu za oveľa nižšiu cenu než tie pôvodné.

Repasované notebooky, pôvodné verzie alebo tie, čo vrátil ich prvý vlastník bez udania dôvodu. Vyskúšali by ste aj inú možnosť než len bežnú formu kúpy?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ