NASA plánuje splniť Trumpov ciel a zasadiť americkú vlajku na Marse v roku 2033

0
1420

Neil Armstrong a Buzz Aldrin pristáli na Mesiaci 20. apríla 1969 a o 50 rokov neskôr sa NASA opäť pokúša o vznešený cieľ. Do roku 2033 chce na Mars vyslať posádku, ktorá na ňom umiestni americkú vlajku.

Tento plán vzdoruje analýze nezávislých expertov, ktorí hovoria, že z časového hľadiska je misia neuskutočniteľná, ale administrátor Nasa, Jim Bridenstine sa ešte nevzdal.

„Existujú technológie, ktoré sa dajú rozvinúť, ktoré urýchľujú cestu a existujú nové prístupy, o ktorých si nemyslím, že sa zvažujú,“ povedal Bridenstine politikom.

Začiatkom tohto mesiaca Donald Trump oslovil národ počas osláv Dňa nezávislosti vo Washingtone a opísal pristátie na Mesiaci Apollo 11 ako príklad toho, čo krajina dokázala.

„Pre Američanov nie je nič nemožné,“ povedal prezident. „Presne pred 50 rokmi tento mesiac sledoval svet s úžasom, ako sa astronauti Apollo 11 vydali do vesmíru a aj napriek všetkým komplikáciám zasadili našu veľkú americkú vlajku na Mesiaci.

Trump sa potom obrátil priamo na Gene Kranza, programového riaditeľa programu Apollo a dodal: „Gene, chcem, aby ste vedeli, že sa čoskoro vrátime na Mesiac a čoskoro zasadíme americkú vlajku aj na Marse. “

Nasa plánuje návrat ľudí na Mesiac v Marci roku 2024.

Výskumníci Nasa hovoria, že prieskum Mesiaca je s Marsom prepojený, pričom Mesiac je testovacia planéta pre následne obývanie Marsu a  poskytuje príležitosť na demonštráciu nových technológií, ktoré by mohli pomôcť vybudovať sebestačné mimozemské základne.

Technológie, ktoré dokážu vyťažiť vodu z pod povrchu Mesiaca na zabezpečenie posádky a jej rozloženie na vodík a kyslík na použitie raketového pohonu, by mohli byť rozhodujúce pre následné misie na Mars.

Planéta je dosiahnuteľná v mesačných misiách, keď je jej najbližší orbitálny prístup 35,8 miliónov míľ od Zeme.

Ďalším technologickým cieľom na rozšírenie americkej prítomnosti vo vesmíre je vyslanie robotov na Mesiac, ktorí na ňom rozmiestnia teleskopy ďaleko vzdialené do našej galaxie.

Rádiové teleskopy, ktoré sa majú vysádzať na ďalekej strane Mesiaca, patria medzi množstvo projektov, ktoré realizuje americká vesmírna agentúra, súkromné spoločnosti a iné krajiny, ktoré chcú v nadchádzajúcom desaťročí transformovať mesačnú krajinu.

Už o pár rokov uvidíme či sa im to podarí…

Čítajte tiež: