Mobil ako úniková cesta pred ľudskou interakciou

0
2025

Spoločnosť Kaspersky Lab zistila, že až 75% ľudí siahne po svojom mobilnom zariadení, len aby sa vyhli rozhovoru s inou osobou. Mobilné zariadenia s pripojením na internet sa stávajú nevyhnutnými pre udržanie kontaktu s blízkymi ľuďmi, no mnohým slúžia tiež ako prostriedok na únik v rôznych spoločenských situáciách, napríklad keď sa nechcú zapojiť do rozhovoru s inými osobami. Nedávny prieskum spoločnosti Kaspersky Lab potvrdil tento trend v správaní sa ľudí, pričom až tri štvrtiny respondentov (75%) pripustilo, že svoje zariadenie používajú, aby predstierali svoju zaneprázdnenosť, keď sa nechcú zhovárať s niekým iným, čo len dokazuje, že potreba ochrany mobilných zariadení je dôležitá za každých okolností.

Pravdou je, že používanie mobilných zariadení umožňuje ľahšie sa vyhnúť nezáväzným rozhovorom alebo potrebe byť zdvorilý na ľudí okolo nás. Prieskum Kaspersky Lab uvádza, že 72% ľudí siaha po svojom mobile, keď nevedia, ako sa v danej spoločenskej situácií zachovať. Mobil nie je voľbou iba pre ľudí, ktorí sa snažia vyzerať zaneprázdnene alebo sa chcú vyhnúť konverzácii. 46% ľudí pripúšťa, že svoje mobilné zariadenia každodenne používajú len na zabíjanie času a 44% ich denne používa ako prostriedok na rozptýlenie.

Okrem toho, že mobilné zariadenia slúžia na chvíľkové rozptýlenie, sú tiež záchranným kolesom pre tých, ktorí pri plnení jednoduchých úloh v každodennom živote uprednostňujú nepriamy kontakt. V skutočnosti by takmer tretina (31%) ľudí radšej vykonávala bežné aktivity, ako je objednanie taxíka alebo pýtanie sa na cestu, kam sa potrebujú dostať, prostredníctvom webových stránok a aplikácií, pretože je to pre nich jednoduchšie ako dohováranie sa s inou osobou.

Či už nám pomáhajú vyhýbať sa priamemu kontaktu alebo vypĺňať voľný čas, naše neustále spoliehanie sa na mobilné zariadenia sa stalo dôvodom paniky v momente, keď prestanú fungovať. Tretina (34%) ľudí sa obáva, že sa nebudú vedieť zabaviť, ak nemajú prístup k svojmu mobilnému zariadeniu. 12% sa dokonca obáva, že nebudú môcť predstierať zaneprázdnenosť, ak ich zariadenie nebude fungovať.

„Spoliehanie sa na mobilné zariadenia neustále pripojené na internet nás ovplyvňuje v oveľa väčšej miere, než by sme kedy očakávali. Niet pochýb o tom, že možnosť byť stále online nám dáva slobodu a robí náš moderný život ľahším. Avšak mobilné zariadenia sú tiež nevyhnutné na to, aby pomohli ľuďom prekonávať rôzne náročné spoločenské situácie. Bez ohľadu na to, aké zariadenie slúži ako vaša „opora“, je dôležité, aby ste sa uistili, že je online a k dispozícii najmä vtedy, keď to potrebujete najviac,“ hovorí Dmitrij Aleshin, viceprezident pre produktový marketing spoločnosti Kaspersky Lab.

Aby ste sa ubezpečili, že je vaše zariadenie v poriadku a vždy pripravené na používanie – bez ohľadu na dôvod či situáciu – aplikácia Kaspersky Security Cloud udržuje vaše pripojenie bezpečné:

  • Pripájate sa na Wi-Fi v kaviarni, či reštaurácii, keď čakáte na príchod ostatných? Vďaka tejto aplikácii sú zariadenia chránené pred sieťovými hrozbami a to aj v prípade, že používateľ potrebuje použiť nezabezpečené verejné Wi-Fi hotspoty. Prenos dát sa realizuje cez šifrovaný kanál, aby sa zabezpečila ochrana osobných údajov, takže zariadenia používateľa sú chránené pri akomkoľvek pripojení.
  • Siahate po telefóne, keď sa práve nudíte a telefón vám nemilo oznámi, že už ide na výpary? V rozhraní Kaspersky Lab aplikácie je zobrazená úroveň batérie – odpočítavajú sa minúty do úplného vybitia mobilu. Na trhu je dostupných mnoho prenosných zdrojov napájania, ktoré umožňujú dobíjanie mobilných zariadení, nech ste kdekoľvek.
  • Zabudli ste si niekde telefón, alebo ešte horšie, stratili ste ho? Ak sa nepredstaviteľné stane skutočnosťou a vy stratíte váš telefón alebo vám ho ukradnú, nemusíte zúfať. Aplikácia dokáže sledovať a chrániť vaše zariadenie pred zneužitím dát. Funkcia vzdialeného uzamknutia a lokalizácie zaručuje, že zariadenie zostane v bezpečí, až kým sa opäť nevráti do vašich rúk.