Google Street View sprístupnilo mestá, ulice aj obce v online mapách

0
2690

Čo sa možno pred niekoľkými rokmi zdalo nereálne je dnes možné a prekvapivo to funguje pomerne jednoducho. Už v roku 2008 som si prešiel celý Paríž, Sydney, New York, Chicago a mnoho miest aj obcí napríklad v Českej republike. Len Slovensko ostávalo akosi stále ležať ľadom. Dnes je však všetko inak. Po často medializovanom záťahu Google autíčok so špeciálnou panoramatickou kamerou na slovenské končiny, sme sa aj dočkali sprístupnenia väčšiny Slovenska online. Hneď v prvé dni po sprístupnení sa našlo pár odvážlivcov, čo si vybrali pár miest a našlo pár zaujímavostí. Hneď po nich sa našli určité médiá, ktoré tiež zverejnili pár zaujímavých miest, a netrápilo ich, že išlo aj o tie isté malé dedinky a detaily, ktoré pracne objavoval pôvodný nálezca… nuž ale i toto je slovenská realita. Odvtedy sa na mapy vydali stovky ľudí, ktorí objavujú svoje miesta, rodiská, adresy, svoje rozostavané domy a objavujú, že väčšinu Slovenska nasnímali počas apríla a júna 2012. Slovensko sa tak zaradilo medzi tie končiny sveta, ktoré je možné navštíviť online. Ak teda napíše váš strýko z USA, ktorý u vás nebol už 25 rokov, že máte celkom peknú farbu fasády, neľakajte sa, nemusel byť priamo u vás, stačil mu na to Google.

STREET VIEW: Hurbanovo námestie v Bratislave

Zväčšiť mapu

Veľký brat sa pozerá
Prirovnanie s Big Brotherom je na mieste. Google totiž nasnímal ulice, miesta, námestia, cesty, spojnice obcí, domy, ľudí, psov, mačky, trávu, zeleň, lavičky, skrátka doslova všetko. V záujme chrániť osobné údaje a identitu ľudí však majú ľudia automaticky zamaľované tváre a autá majú skryté EVČ. Tento proces je však automatický. Google pri spracovaní načítaných máp používa automatizovanú funkciu, ktorá vyhľadáva podobné obrazy ako je EVČ a vyhľadáva všetky tváre. Je tak pomerne ľahké nájsť aj prípady, kedy sú zamaľované nápisy na stenách, alebo zahmlené tváre figurín vo výkladoch a sôch na námestí.

STREET VIEW: Bratislavský Pentagón na Stavbárskej ulici

Zväčšiť mapu

Možné bezpečnostné riziká a výhody
Každá krajina vždy po zavedení Google Street View rieši v rôznych článkoch bezpečnostné otázky a zamýšľa sa nad problematickosťou takéhoto kroku. Zlodej si môže dobre naplánovať trasu, jeden môže druhému posielať presnú identifikáciu domu na záťah, alebo ako doplnenie informácií o tom, kto kde býva. Spôsobov zneužitie by si mohol každý nájsť dostatok. Faktom však zostávam, že celý systém má pomôcť v orientácií, má byť súčasťou lepších navigácií, prilákal a stále bude lákať mnohých ľudí, ktorí si tak môžu precestovať miesta, kde dlho neboli. Už sa objavujú situácie, kedy neznámi ľudia posielajú odkazy na presnú polohu bydliska niektorým dievčatám, aby im dali najavo, že sa neskryjú, čo sa stalo minimálne v dvoch prípadov s najväčšou pravdepodobnosťou od jedného odosielateľa. určité nevýhody sa istotne ešte objavia aj v iných podobách. I ja som zneistel, keď som okno od vlastného bytu videl tak jasne, akoby som tam bol, len na ulici nie je žiadne auto. Systém má však pomôcť aj firmám v lepšej orientácií zákazníkov. Aj my sami, ako užívatelia, skôr trafíme na dané miesto, ak si pozrieme presný vzhľad ulice a budeme vyzbrojení informáciami, ktoré sa rovnakú takmer osobne návšteve.

STREET VIEW: Pohľad na mládež, našu budúcnosť, Košice – LUNIK IX, Hrebendova ulica

Zväčšiť mapu

Ako ovládať zobrazenie GOOGLE STREET VIEW?
Je to jednoduché. Prejdite na http://mapy.google.sk, alebo http://maps.google.com, čo je celkom jedno a následne dajte vyhľadať konkrétnu adresu. V časti priblíženia, kde je PLUS a MÍNUS ikona, nájdete žltú postavičku. PLUSom priblížte čo najviac na dané miesto a bu´d sa náhľad prepne do GOOGLE STREET VIEW automaticky, alebo mu pomôžte tak, že postavičku uchopte kliknutím myšou a presuňte na mapu – mapa pri presune zmodrá na miestach, ktoré boli nasnímané a práve na takto nasnímané miesto potom myšou pustite postavičku, ktorá vám náhľad prepne do GOOGLE STREET VIEW.

google street view

Navigácia v načítanej mape je jednoduchá. Buď sa pohybujete šípkami, alebo pomocou myši klikaním na polia s bielym kruhom v smere cesty. Nevchádzate však na súkromné pozemky a mimo cesty. Zaujímavosťou je, že Google Auto neraz vošlo aj na miesta, ktoré nemalo ako nasnímať, pretože je tam vjazd zakázaný a predsa vidieť, že miesta snímalo vozidlo.

STREET VIEW: Tatranská Lomnica

Zväčšiť mapu

Vaše názory na bezpečnosť, či funkcie, a nálezy radi uvítame v diskusii nižšie.