Českú banku ČSOB zneužili pre podvod: pozor na podvodné emaily

0
1759

Po dlhšom čase opäť raz vyčíňajú podvodníci s bankovými účtami. Tentoraz si podvodníci vzali na mušku českú banku ČSOB v ktorej mene rozposielajú na slepo emaily na rôzne adresy. V nich informujú adresátov o tom, že ich transakcia bola zamietnutá a je potrebné sa prihlásiť na stránky. Samozrejme, že odkaz uvedený v správe nie je reálnym odkazom na skutočnú banku, ale skôr na neznáme miesto, kde už sa po zadaní údajov môže stať čokoľvek.

Pishing
Akékoľvek praktiky nesúce prvky aktuálneho emailu sa nazývajú pishing. Snažia sa získať podvodným spôsobom a klamstvom údaje od užívateľov pre prihlásenie. Email obsahuje často aj odkaz, ktorý sa tvári ako odkaz na stránku banky, no zväčša ide o maskovanie. Hoci momentálne je tento odkaz znefunkčnený a nedostupný, pred pár hodinami ešte mohol fungovať a je celkom možné, že sa mu aj podarilo zachytiť nepozorného užívateľa prihlasovacie údaje. Vzhľadom pre fakt, že ČSOB je aj na Slovensku sa aj napriek českému jazyku v tomto emaile, mohlo stať, že niekto zo slovenských užívateľov na odkaz klikol a v prípade funkčnej odchytávacej podvodnej stránky aj údaje zadal.  V tom prípade odporúčame kontaktovať banku. Podľa niektorých informácií je však táto aktuálna hrozba skôr presmerovaním na zavírenú stránku a nie pishingom v pravom slova zmysle. Pôvodne mal email viesť odkazom na stránky, kde môžete nachytať počítačové nákazy. Tieto vírusy ďalej šíria cez váš počítať ďalšie a ďalšie vírusy. Preto sa vôbec neodporúča klikanie na odkaz v neznámej správe.

K problému sa momentálne vyjadrili aj naše partnerské stránky www.HOAX.sk

Pishing od nepravej ČSOB
Obrázok: HOAX.sk

Na takéto emaily nereagujte
Na žiadne podobné emaily, ktoré by žiadali zadanie vašich údajov mimo chránené prostredie banky a jej skutočnej domény, sa neodporúča vôbec reagovať. Mnoho podvodníkov sa snaží hromadnou poštou získať aspoň malé percento úspešných obetí, ktorí si nedajú pozor a svoje prihlasovacie údaje zadajú do nie pravého, ale fingovaného okna. Hoci majú banky aj ďalšie prvky ochrany a reálne sa nemusí k zrealizovaniu transakcie s odchytenými údajmi podvodník dostať, je dobrá obozretnosť. Tento konkrétny prípad je email, ktorý je automaticky rozposielaný na tisícky adries s koncovkami CZ, COM, EU, NET a BIZ. Slovenským SK doménam sa zatiaľ vyhýba. Napriek tomu sú terčom týchto emailov vo veľkom meradle slovenské stránky a ich emaily s koncovkami EU, alebo COM, kde zrejme spammerom (či používanej technológií na posielanie emailov) ide o CZ web, ale jazyk nevedia rozoznať.