Riziko posielania informácií cez internet. Toto mailom neposielajte

0
3781

Bezpečné posielanie osobných informácií cez internet

O niektoré veci je naozaj lepšie podeliť sa osobne alebo tradičnou poštou. A to aj vtedy, ak ich od vás nepožaduje niekto neznámy, ale vaša mama či partner. Riziko totiž spočíva už v samotnom posielaní informácií cez internet.

30821845 - thief connected to your laptop while you doing online payment

Preto cezeň nikdy neposielajte tieto údaje

Rodné číslo

Spomeniete si, kedy ste naposledy potrebovali svoje rodné číslo? Správne, ide o dôležité záležitosti ako práca, poistenie, či daňový úrad. Rodné číslo je váš osobný kód, s ktorým by ste nemali zaobchádzať neuvážene.


Tip redakcie: Vymažte sa z internetu pomocou šikovnej webovej stránky


Kópia dokladu totožnosti

Môže sa stať, že ju od vás budú vyžadovať napríklad pri nástupe do novej práce. Radšej ju na personálne oddelenie zaneste osobne alebo ju pošlite ako doporučený list. Znížite tým riziko, že vám niekto cez internet ukradne identitu.

20461240 - a thief with a credit card vector illustration

Číslo kreditnej či debetnej karty

Vo vašej komunikácii by ho mohol vyhľadať malvér navrhnutý špeciálne na to, aby ho objavil a zneužil. Neklikajte na žiadne podozrivé prílohy a odkazy a číslo radšej nadiktujte cez telefón.

Heslá k účtom

Toto pravidlo by malo byť každému dobre známe, ale zopakovať si ho nikomu neuškodí, skôr naopak. Nikdy, naozaj nikdy nikomu neposielajte heslá k bankovým účtom, PayPalu, či inej platovej platforme. Ak stratíte telefón alebo sa vám niekto dostane do emailovej schránky, vaše financie a  citlivé údaje môžu byť v ohrození.

Niekedy naozaj nie sú tradičné spôsoby komunikácie na škodu.

Čítajte tiež:

15 princípov, ktoré vám zaručia bezpečnosť na internete

5 dôvodov, prečo je váš počítač pomalý


Zdroj: https://www.purewow.com/money/personal-things-you-shouldnt-text-or-email