Amatérska raketa vo vesmíre nakrútila záznam

0
1627

Púšť Black Rock, Nevada: Viacerí sme sa pohrávali myšlienkou zostrojiť si vlastnú raketu a stať sa astronautom. Kým väčšina z nás o tom sníva ako dieťa, Američan Derek Deville si tento sen splnil. Nebolo to však len tak. je vyštudovaný inžinier a raketám sa ako nadšenec venuje už dlhé roky. So svojim tímom za podpory spoločností Syntheon a Mayback, ktoré projekt podporovali finančne aj materiálovo, sa mu podarilo skonštruovať raketu, ktorá skutočne vyletela do vesmíru. Na rakete pritom mali pripevnené minimálne dve kamery, aby mali nasnímanú celú jej cestu z dola aj z boku. Zábery, ktoré sa rakete podarili, sú nádherné, na nerozoznanie od záberov profesionálnej oficiálnej družice či rakety.
Qu8k je označenie rakety, ktoré názvom pripomína známu počítačovú hru. Celková dĺžka predstavovala asi 4 metre. Vyletela rýchlosťou vyššou než 3000 kilometrov za hodinu a disponovala azda všetkým, čo má správna raketa mať, vrátane technológie otáčavého pohybu na zaistenie rovnomerného stúpania bez nakláňania, čo je vidno aj na jednom zo záberov, ktoré sú tu pre každý prápad v troch verziách.

Raketa po skončení svojej niekoľko minútovej misie dopadla späť na zem, pričom záznam zostal neporušený. Povráva sa teraz, že autor rakety by mohol byť ocenený Carmackovou cenou. Tú získa len ten, komu sa podarí skonštruovať raketu, ktorá presiahne hranicu 30 kilometrov od zeme a let bude zároveň zdokumentovaný.

Treba uznať, že keď si niekto ide za svojim snom, môže ohpriť vedeckú obec aj celý svet nadšencov vesmíru. Nepochybne teraz autor rakety inšpiroval mnohých mladých, ktorý sa tejto relatívne nebezpečnej zábavke venujú už nejaký čas.