Ako svoju motorku pripraviť na novú sezónu a na čo nezabudnúť?

0
2808

Príprava motorky na jarnú sezónu začína v podstate už na jeseň, a to jej správnym zazimovaním. Ak ste mu ale minulý rok nevenovali príliš času, nezúfajte. Stačí, keď svoju motorku včas prebudíte zo zimného spánku a doprajete jej nasledujúcu starostlivosť.

Pravidelne meňte olej

Pravidelná výmena motorového oleja je jedným z najdôležitejších krokov pri starostlivosti o pohonné ústrojenstvo motorky. Snažte sa preto dodržiavať servisné intervaly, ktoré stanovuje výrobca motocykla. Ideálne je, ak olej vymeníte pred zimou, aby sa nečistoty z neho neusadzovali v motore. Pred začiatkom jarnej sezóny sa potom uistite, či olej z motorky nevyteká, a skontrolujte jeho hladinu. Vašej pozornosti by nemal ujsť ani olejový filter – v prípade zanesenia ho buď vyčistite alebo rovno nahraďte novým.

Máte nabitú batériu?

Aby ste s motorkou vôbec vyšli z garáže, musíte mať v poriadku batériu. Z toho dôvodu sa odporúča batériu na zimu z motorky vybrať, uložiť ju na primerane teplé miesto a pripojiť k špeciálnej nabíjačke akumulátorov. Pred opätovným namontovaním nezabudnite batériu očistiť a dotiahnuť jej kontakty.

S opotrebovanými brzdovými doštičkami nikdy nejazdite

Než sa vydáte na prvú jarnú prechádzku, skontrolujte si opotrebenia brzdových doštičiek aj kotúčov. Brzdové doštičky by mali byť silné aspoň 1 mm, minimálna hrúbka kotúčov je potom uvedená na každom kotúči. Tým ale kontrola brzdového systému nekončí. Uistite sa, že brzdové hadice dobre tesnia, doplňte brzdovú kvapalinu a celý systém odvzdušnite.

Skontrolujte stav pneumatík

Pri kontrole pneumatík sa zamerajte nielen na stav vzorky a prípadné praskliny, ale aj na tlak. Motorka s podhustenými pneu v zákrutách „pláva“ a je celkovo horšie ovládateľná, naopak pneumatiky s príliš vysokým tlakom menej tlmí nerovnosti, takže ucítite každý kamienok na ceste. Nájdite si preto čas na dofúknutie pneumatík na výrobcom predpísanú úroveň, ktorú nájdete v návode na obsluhu motocykla.

Kto maže, ten jede

Patričnú starostlivosť venujte reťazi, ktorú je potrebné dôkladne vyčistiť a namazať. Na čistenie použite špeciálny olej na reťaze, nikdy nie benzín, petrolej alebo riedidlo. To isté platí aj pre mazanie – dajte prednosť špeciálnym mazacím prípravkom, ktoré vám zaručia správnu účinnosť, a to aj po mnohých najazdených kilometroch.

Skontrolujte napnutie reťaze

A pri reťazi ešte chvíľu zostaneme. Pre perfektnú jazdu je totiž nutné jej správne napnutie. Ako by mal vyzerať ideálny previs, nájdete v návode na obsluhu svojho motocykla. Ak sa vám reťaz nepodarí náležite napnúť, radšej ho vymeňte za nový, a to vrátane koliesok.