10 predmetov, ktoré miznú zo slovenských domácností

0
2036

Predmety v domácnosti, ktoré dennodenne používame, postupne zastarávajú. Je to dané zmenou životného štýlu a neustálym vývojom technológií. Signify v spolupráci s profesorkou histórie a teórie dizajnu z univerzity v Portsmouthe Deborah Sugg Ryan pripravili zoznam 50 predmetov, ktoré za uplynulých 60 rokov v našich domácnostiach zastarali.

Medzi technologické starožitnosti, ktoré miznú zo slovenských domácností patria

Vytáčací telefón 

Je kuriozitou pre generáciu, ktorá vyrastá v dobe dotykových smartfónov a telefónov s tlačidlami. Vytáčací telefón obsahoval samostatné slúchadlo, ktoré sa na ukončenie hovoru položilo na vidlicu na základni s okrúhlym ciferníkom s číslami. Aj napriek tomu, že sa už takéto telefóny nepoužívajú, pojmy „vytočiť číslo“ a „položiť“ pretrvali dodnes.

Záznamník nazvaný aj odkazovač

Tento prístroj slúžil na to, aby zaznamenal správu volajúceho, ktorý sa snažil dovolať na vašu pevnú linku. Je jasné, že s nástupom mobilných telefónov sa stal záznamník zbytočnosťou – hoci jeho koncept pretrváva vo funkcii odkazová schránka.

Fotoalbum

Dnes si už tlačí fotografie vo vysokej kvalite málokto. Kedysi si však ľudia vytvárali vlastné fotoalbumy, ktoré pozostávali zo špeciálnej knihy v tvrdej väzbe a uložených fotografií.

Videorekordér

Videorekordér bol dostupný už od roku 1963, najväčší úspech vo svete dosiahol v roku 1975, na Slovensku až v 80-tych rokoch. Viac ľudí si ho požičiavalo ako kupovalo pre jeho vysokú cenu a neskôr ho nahradil DVD prehrávač.

Premietačka a diapozitívy

Premietačka a 35-milimetrové diapozitívy boli od roku 1936 obľúbeným príslušenstvom pre amatérskych fotografov. Dôvodom bolo cenovo dostupnejšie premietanie fotografií v porovnaní s ich tlačou. Keď náklady na tlač klesli, znamenalo to postupný koniec premietačiek.

Volkmen

Pôvodný volkmen bol prenosný magnetofón, ktorý sa dostal na trh v roku 1980 a zmenil spôsob, akým počúvame hudbu. Neskôr ho nahradili prenosné prehrávače CD nosičov, MP3 súborov a dnes žijeme v dobe, keď počúvame hudbu v pohybe najmä vďaka kombinácii smartfón a hudobná streamovacia služba.

Písací stroj

Dejiny písacieho stroja siahajú až do roku 1714. Vtedy bola patentovaná jeho prvá podoba. Na komerčné začiatky sme však čakali až do roku 1874. Písací stroj bol pomerne nákladná investícia a bezchybné písanie na ňom samostatné zamestnanie.

Disketa

Najväčšiu popularitu zožali 3,5-palcové diskety s kapacitou 1,44 MB. Dnes používame na ukladanie dát USB kľúče a microSD karty, ktoré majú výrazne menšie rozmery a ponúkajú oveľa väčšiu kapacitu.

Dial-up modem

Začiatky pevného pripojenia do internetu sa spájajú s dial-up modemom, ktorý umožňoval pripojenie pomocou vytáčané. Prenosové rýchlosti boli na úrovni 56 kbps, neustále „padalo“ pripojenie a keď ste ho používali, blokoval pevnú linku a nikto sa nedovolal.

Žhaviace žiarovky

Od 1. septembra 2018 sa k zoznamu zastaraných predmetov priblížia aj halogénové žiarovky, pretože začne platiť ďalšia fáza regulácie EÚ. Tá vyraďuje z používania halogénové svetlá, ktoré sú známe aj ako „hruškové a sviečkové žiarovky“.

Čítajte tiež:

84-ročný muž, ktorý líči svoju čiastočne slepú manželku sa stal senzáciou

Je zelená káva podvod alebo naozaj funguje jej efekt pri spaľovaní tukov