Zomrela Železná lady, Margaret Thatcherová vo veku 87 rokov

0
1385

margaret thatcherPolitický svet a Británia prišiel o veľkú osobnosť modernej Británie. Vo veku 87 rokov zomrela v pondelok 8. apríla ráno na mŕtvicu. Vyjadrenie jej detí prebralo hneď niekoľko médií. Svoju prezývku Železná Lady si vyslúžila za svoju neústupnosť a tvrdosť.

Barónska Thatcherová sa 13. októbra 1925 v britskom meste Grandtham. Bola vzdelaná a jej politická kariéra je obzvlášť pestrá. Politikou začala už v 50 rokoch v komunálnej správe v Dartforde. Jej postup v politickej kariére pomaly rástol, až dosiahol až na absolútny vrchol. V roku 1970 sa stala ministerskou školstva. V roku 1974 tieňovou ministerkou zahraničných vecí a v roku 1975 sa dostala na čelo strany konzervatívcov. Dlhí čas bola v opozícií, no ako ženu vo svete mužov ju z počiatku neuznávali. Svoje miesto si musela vybojovať, rovnako ako rešpekt politických kolegov.
Bola prvou ženou na čele britskej vlády a je dodnes jedinou. Vo svojej funkcii bola niekoľko volebných období od roku 1979 až do 1990. Zaujímavosťou je, že tiež bola najdlhšie vládnucim premiérom krajiny v celej histórii.

Aj vo filme
Jej príbeh bol sfilmovaný a úlohy jej postavy sa výborne zhostila známa herečka Maryl Streep.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ