Zomrel Jozef Dóczy, známy z televízie aj z nitrianskeho divadla

0
1404

21. januára zomrel slovenský herec Jozef Dóczy vo veku 83 rokov. Príčina jeho smrti presne nie je známa, no mal problémy s kĺbami a so srdcom. Na zdraví sa mu podpísalo aj niekoľko operácií a užívanie silných liekov. Naposledy sa predstavil v divadelnom predstavení Adam Šangala pred viac ako rokom. Pamätať si ho však môžeme z viacerých nezabudnuteľných úloh divadelných, televíznych, ale aj filmových. Za sebou má nespočetné množstvo televíznych filmov, inscenácií, úloh grófov, múdrych dedkov, vážených pánov, množstvo kladných aj záporných postáv.

Z filmov, televíznych filmov a seriálov napríklad Skalní v ofsajde, Pán a hvezdár, Tri gaštanové kone, Sebechlebskí hudci, Sváko Ragan, Piesočná potvorka, Demokrati, Loktibrada, Princezná v ježovej koži, Vták Ohnivák, Dnes večer hrám ja, Ako divé husi, a z televíznych seriálov si naposledy zahral v Kriminálka Staré Mesto.

Zo života:
Narodil 19. novembra 1929 v Nitre a v Nitre aj 21. januára 2013 zomrel. Pôvodne ochotník dostal miesto v divadle Andreja Bagara v Nitre, pričom ho prijímal samotný Andrej Bagar. Nosidel titulu zaslúžilý umelec strávil viac ako 50 rokov v nitrianskom divadle a zostal mu verný až do smrti. Od roku 1995 je držiteľom čestnej ceny mesta Nitra a od roku 2001 tiež držiteľom ocenenia Jozefa Kronera za celoživotné dielo. Bol otcom dvoch synov a s manželkou žil v pokojnom manželstve.