Značka Ferrero a Michelle Ferrero ako výnimočný zamestnávateľ

0
3286

Kinder vajciaMichelle Ferrero zomrel na Sv. Valentína 2015, no jeho meno si bude pamätať každý, čo má rád sladké. Jeden z najbohatších Talianov po sebe zanechal čokoládové kráľovstvo s majetkom najmenej 23 miliardy dolárov. Vytvoril mnoho značiek a cukroviniek, ktoré sa vo svojej kategórií stali lídrami na trhu a dostali sa takmer do celého sveta. Azda najznámejšou je orieškový krém Nutella, ktorý sa distribuuje na každý svetový kontinent a do veľkej väčšiny krajín sveta. Málokto vie, že vznikla náhodou, keď ešte jeho otec vymýšľal náhradu za čokoládu a používal k tomu lieskové oriešky mleté na prach. Čokolády bolo po II. svetovej vojne nedostatok a jeho otec Pietro bol tak prvou hlavou, ktorej v hlave vznikla myšlienka na čokoládovo-orieškový krém. Michelle jeho receptúru ešte zdokonalil v roku 194. Viedol rodinný podnik malej cukrárskej výroby od otcove smrti v roku 1949 a odvtedy sa v jeho podniku vyvíjali stále nové a nové cukrovinky a veľké hity, ktorým venoval dôsledný čas na prípravu, výrobu, výskum a samozrejme obzvlášť venoval pozornosť názvu a obalu.

Tic Tac, Nutella, Mon Cherry, Ferrero Rocher či Kinder Vajce
Najznámejšie biele pepermintové cukríky, ktorým už ani netreba robiť reklamu, sú Tic Tac. Údajmne najskôr vznikli a až potom podľa ich obalu sa dospelo k ich názvu. Mon Cherry sa stala druhou najvýznamnejšou cukrovinkou v histórií značky Ferrero už ako schopného výrobcu plného inovácií a svetového exportu. Čokoládové gule zabalené v zlatom papieri s názvom Ferrero Rocher sú odkazom na silnú vieru samotného Michelle. Sú tiež jedinou cukrovinkou, ktorá nesie jeho meno. Rocher znamená taliansky skala, čím chcel poukázať na Pannu Máriu z Lurdskej skaly, pútnického miesta, ktoré viac krát v živote navštívil. Medzi veľké vynálezy patrilo aj vajíčko s prekvapením a vôbec čokoláda Kinder. Kinder vajce pôvodne hračku vôbec nemalo, tento nápad prišiel až neskôr, čím svetu čokoládové kráľovstvo Ferrero dalo aj ďalší zberateľský artikel. Dodnes sú veľmi vzácne prvé hračky z prvých sérií Kinder Vajec, ale nezanedbateľnú hodnotu majú aj figúrky zo starších edícií. Všimli ste si niekedy na svojich starších figúrkach, že hoci sa séria po dlhých rokoch zopakuje, farby už nie sú rovnaké a figúrky tiež nie sú presne rovnaké? Pôvodné figúrky sú nezameniteľné s tými novšími. A ľudia ich zbierajú, vymieňajú a obchodujú s nimi dodnes.

Výnimočný zamestnávateľ
Ferrero svojim zamestnancom poskytoval a uhrádzal zdravotnú starostlivosť, zubnú starostlivosť, za určitých podmienok bývanie a starostlivosť o ich deti, aby mohli rodičia nerušene a svedomito pracovať. Vyplácalo sa mu venovať pozornosť potrebám a starostiam zamestnancov, ktorí sa dokázali oplatiť kvalitnejšou prácou a často vernosťou na celé roky. Zamestnanec, ktorý strávil v práci štvrť storočia mal zaistenú zlepšenú starostlivosť počas dôchodku, kým v našich končinách niekoho dôchodok zaujíma jedine ak na daňovom úrade. Michelle Ferrero zomrel vo veku 89 rokov a počas svojej staroby sám okúsil v akom zlom stave je starostlivosť o starších, jeho rovesníkov. Preto musel byť nepochybne rád, že jeho pracovné podmienky a benefity umožnili mnohým aj v dôchodkovom veku lepší život. Financoval vzdelávanie zamestnancov a aj ich zábavu, kultúrne aktivity a taktiež sa venoval aj ďalším oblastiam, ktoré sa ako celok nazývajú známym pojmom filantropia.

Nie len Baťa, Ford, ale aj Ferrero
Vo svete spomíname Baťu, ako príklad výnimočného zamestnávateľa. Viedol podnik a nebol mu ľahostajný názor a život bežného zamestnanca. Na Slovensku je neslýchané a veľmi vzácne, aby riaditeľ rešpektoval zamestnancov, vážil si ich a otvorene sa hlásil k osvete úcty k pracovnej sile. Namiesto toho máme vo väčšine podnikov zastrašovanie a dávanie pocitu, že niekto sa stal riaditeľom nie preto, že by mal čas sa zahadzovať s bežným zamestnancom, teda ak nejde práve o moment, kedy mu môžu svojimi nie vždy férovými rozhodnutiami celkom zničiť život. Tým najhorším riaditeľom je riaditeľ s duševnou vadou, na ktorú žiaľ narazia len zamestnanci a takýchto prípadov sa v posledných rokoch objavuje viac. Vynikajúcim príkladom zamestnávateľa bol aj Henry Ford, ktorý síce nevytvoril pásovú výrobu, ako tvrdia mnohé učebnice, pretože ju skopíroval konkurenčnému podniku Oldsmobil, ale mal viacero kvalít, pre ktoré ho môžeme mať za príklad vynikajúceho zamestnávateľa. Ferrero by mohol s jeho podnikom a pracovnými podmienkami patriť medzi medzi túto dvojicu výnimočných mocných pánov, ktorí si uvedomovali potrebu motivovať, alebo len uznávať.