Zjazdové alebo bežecké . Ktoré je to pravé pre vás

0
1508

Zjazdové a bežecké lyžovanie sa nelíši len v dávke adrenalínu, ale aj správnej výbave. Hlavné rozdiely si vysvetlíme v nasledujúcom článku.

Beh na lyžiach verzus zjazdové lyžovanie

Z technického hľadiska je rozdiel medzi týmito dvoma druhmi lyžovania v tom, že pri bežeckom lyžovaní je k lyžiam pripevnená iba špička topánky. Pri zjazdovom lyžovaní je celá topánka k lyži pripevnená viazaním. Bežkári môžu ísť hore a dole po rôznych terénoch. Zjazdoví lyžiari idú jednoducho dole horou, pri zjazde často dosahujú obrovskú rýchlosť. Zjazdové lyžovanie patrí k náročným lyžiarskym disciplínam, o to dôležitejšie je, aby ste používali vždy zdopovedajúci výstroj a zjazdové lyže.

Ktoré časti tela zapájate

Ak ste typ človeka, ktorý má rád rýchlosť a výzvu, zjazdové lyžovanie vám poskytne oboje. Bežecké lyžovanie, pretože využíva váš prirodzený pohyb, nevyžaduje veľké úsilie.

Najťažšie pri zjazdovom lyžovaní je ovládať váš zjazd pri primeranej rýchlosti. Nie je to záťaž len pre vaše nohy, ale aj stred tela. Pri zatáčaní si treba dávať pozor na pohyb bokov.

Z tohto pohľadu je beh na lyžiach úplne odlišný, pretože sa vykonáva na rôznych typoch terénu. Takže namiesto toho, aby sme chceli stabilizovať telo, je tu cieľom dostať telo do pohybu a pohnúť sa vpred. Pri výstupe, ako aj na rovnom teréne, budete tiež veľa používať ruky a používať pohyby, ktoré by ste pri zjazdovom lyžovaní nepoužili.

Typ potrebného vybavenia

Pretože zjazdové a bežecké lyžovanie prebieha v úplne odlišných podmienkach, vyžaduje si každý svoj vlastný typ vybavenia. Pri zjazde potrebujete veci ako prilbu, topánky a lyžiarske okuliare. Keďže je poloha tela a technická stránka tohto športu odlišná, líši sa aj dĺžka lyžiarskych palíc. Kratšie palice sú vyrobené pre zjazdových lyžiarov a dlhšie vám pomôžu pri stabilite na bežkách.

Bežecké lyžovanie v skutočnosti vyžaduje vybavenie, ktoré je podobné ako pri hikingu. Môžete získať určité špecifické vybavenie, ako napríklad topánky a lyžiarske palice, ale príslušenstvo nie je nevyhnutne prispôsobené tomuto druhu lyžovania.

Pre tých, ktorí sú trochu dobrodružnejší, je zjazdové lyžovanie tou správnou cestou. Keď zvládnete začiatočnícky kopec, môžete rýchlo zvýšiť obtiažnosť a oceniť viac technických aspektov tohto športu. Cross-country nemá taký vzrušujúci faktor, ale na úrovni fyzickej zdatnosti sú oba športy porovnateľné. Aby ste si vybrali ten správny typ lyžovania, nie je na škodu vyskúšať ich obe. Hlavne nezabudnite objavovať krásy prírody svojím vlastným tempom.