Zemetrasenie na Slovensku: Komárno, Dunajská Streda a Maďarsko

12
1992

V Maďarsku v blízkosti Komárna sa ozvala zem. Zemetrasenie pocítili aj ľudia v okolitých mestách. podľa informácií, ktoré na internete práve sú, išlo o zemetrasenie pochádzajúce z epicentra na severe Maďarska. Jeho silu pocítili aj ľudia u nás. V mestách ako Komárno, Nové Zámky, Dunajská Streda, aj Nitra, Levice, Hlohovec. Máme práve informácie z Komárna, ktoré tlmočia pani Mariku z centra Komárna:
„Triasla sa obývačka, najskôr sa mi zdalo, že mi bude asi nejak zle. Zdalo sa mi, že mám niečo s očami, lebo sa triasol televízor a aj skrine. Cítila som, že sa zem trasie, ale šlo len o chvíľu. V tej chvíli som mala obavy, aby nepopadalo viac vecí, z bytu sa totiž začali ozývať drobné zvuky, ako keď niečo padá.“ Ďalší zážitok tiež pochádza z Komárna: „Nuž prvé zemetrasenie, ktoré som vnímal, práve som vchádzal do vchodu domov a otváral som schránku pre blbý leták, keď sa mi zdalo, že cítim otrasy. Musel ich cítiť asi každý. Možno len vodiči za volantom nie. Sám som z výmoľov vytrasený dosť, takže som si v čase zemetrasenia moc neuvedomoval, že sa trasie zem a nie ja.“ Mišo.

Zemetrasenie očividne nepatrilo medzi tie silné. Uvidíme, aké správy pôjdu z Maďarska. Ostatne, ak sa niečo objaví, dám vám vedieť.

Aktualizované 20:00 hod: Epicentrum so silou 4.2 magnitúdy podľa stránok http://earthquake.usgs.gov/ malo byť medzi v blízkosti obcí Kornye, Kecskéd a Vértessomló a neďaleko mesta Tatabánya v hĺbke viac ako 8 kilometrov. Otrasy nakoniec pocítili aj ľudia v Bratislave. Ozval sa aj priateľ týchto stránok z Bratislavy, ktorého zemetrasenie zastihlo na záchode v nevhodnom okamihu. Svoje zážitky samozrejme môžete písať do komentárov. Sú vítané.

12 KOMENTÁRE

 1. Okolo tristvrte na 7 vecer som lezal na posteli a asi dve sekundy sa hybala. Zvlastny pocit. Byvam v Trnave, takze od epicentra pekne daleko…

 2. Pohla sa so mnou stolička na ktorej som práve sedela, zavŕzgal stôl pod PC a tiež radiátor, pohol sa luster, do okna akoby sa oprel vietor, také svišťanie bolo počuť, no fuj, viac to nechcem zažiť. (Hurbanovo)

 3. Zemetrasenie bolo citit aj v sturove. lezal som v obyvacke a pozeral som televizora citil som ako sa trase zem najprv som si myslel ze sa mi toci hlava ale potom som sa pozrel na kevti a tie sa triasli tiez a potom mi zavolal kamos a opital sa ma ci sa nieco triaslo aj unas a potom som zistil ze jo to zemetrasenie

 4. Uff…
  Ja som práve sedela na posteli, keď mi akoby puklo niekde okolo nábytku, pozrela som sa smerom naň, a robila ďalej to, čo predtým…
  Zrazu som ale zacítila pohyb postele vpred a vzad, pozrela som na otvorené okno, a keď pohyb neprestal, zoskočila som z postele, a hoci som vedela, že pod posteľou nikoho nemám, prebehla mi hlavou myšlienka kto sa pod ňou ukrýva?… Tak som vybehla z izby, aby som povedala našim čo sa mi prihodilo, to už mi ale do cesty vletela sestra, ktorá práve vybehla z toalety.. Mamka v druhej izbe začala kričať čo sa to deje, čo to bolo? Keď som vošla do jej izby, stojan na kvety sa hábal stále… Srdce mi bilo rýchlosťou vetra, strašne ma to vyľakalo.. 🙁
  aby som to upresnila, môj „zážitok“ sa prihodil v mojom rodnom meste, v Komárne.

 5. Dobrý deň, píšem z Petržalky, tiež sme zažili. Mala som v tej chvíli obavu, či mám zájsť pod stôl, alebo mám utekať von. Naozaj som nevedela či by som vôbec schodami stihla zájsť dolu a v tých krátkych sekundách som mala niekoľko scenárov. Lenže bolo to prikrátke, než som stihla vôbec niečo spraviť. A to som bola sama doma a kým sa vrátil manžel, tak mi nič neveril, kým neprečítal tento článok.

 6. triaslo dost aj v Partizanskom hybal (plaval) sa mi dvakrat kratko gauc ako som sedel pri PC aj manzelku zobudilo pri driemani bol to blby pocit co nas caka ??? berem kufre stany a idem zo stvrteho na luku a zoberem aj sane

 7. U nás v Pukanci asi o 18,51 v panelaku na 5 poschodi boli citelne otrasy, bolo ich asi 15, nerinčalo nič bolo to citit lebo som sedel na sedacke pri TV. hned letim na net asi o 45 minut som vyguuuuglil prvu spravu:) tak co este sa mame bat? zajtra strielame ligu benchrest tak dufam nebude trasenie lebo netrafim ani terč:)

 8. my od Komárna. Cítili buchot pohybovanie. Bolo cítit ako sa trasiem ale 3 hodiny dozadu asi neviem presne. Ale v Madarsku viac cítili. Volali priatelia z Madarska že oni mali také ako okna dunili a vyklad na nabytoku sa tiež ozval viac. Vsetci sme v poriadku.

 9. Dobry vecer, aj v Hlohovci (18:50hod) sme citili zemetrasenie. Chvela sa sediaca suprava pod nami, rincali predmety v obyv. stene. Citil som sa zachveny v stolicke pri pocitaci.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ