Závidite Američanom ich život? Naozaj to nerobte

2
4138

Mnohí máme predstavu o tom, že v Amerike sa žije úžasne, majú tam lacné oblečenie, tenisky, spodnú bielizeň a život tam je úžasný. Kohokoľvek, čo tam strávil viac než len týždňovú dovolenku sa ale spýtajte na realitu. Po vypočutí si ozajstných zážitkov o realite v USA nakoniec každý normálny človek usúdi, že nemáme čo závidieť a môžeme byť radi, že žijeme tam, kde žijeme.

Život na dlh
Možno 70 percent ľudí žije na dlh. Celý život niečo splácajú, pôžičku na dom, na vzdelanie. V USA je možno väčšie percento chudobných ako u nás. Neustále riešia problémy s peniazmi a pôžičkami. Nastane problém so splácaním a ako to aj z filmov poznáme, oprávnene má človek strach o budúcnosť a splácanie hypotéky, osud domu. Presťahuje sa možno do menšieho, pôvodný predá. Dokonca sa Američania líšia od nás tým, že mnohí zmenia bydlisko niekoľko krát, kvôli financiám, alebo práci, kým u nás mnohí bývajú aj dlhšie v tom istom dome. U nás sú dokonca ľudia skutoční milionári, pretože naše domy niečo vydržia a ani tak rýchlo nehoria ako tie americké. Viete ako sa stavajú americké domy? Nečakajte veľa tehiel, kameňa a tvrdej pevnej stavby až po strechu. Klasický dom je najčastejšie skladaný z dreva, pozbíjaný z dosiek a hranolov.

Lacné oblečenie, drahé jedlo
Aby ste si mohli dovoliť parádne adidasy, Nike teplákovú súpravu a kadečo značkové neznačkové, netreba mať hlboko do vrecka. Ak sú výpredaje, tak môžete mať plnú skriňu za málo peňazí. Nie tak však plnú chladničku. Za obyčajný syr dať trojnásobok toho čo u nás môže pripadať šialené, chlieb nad 3€ je priveľa, to najlepšie vychádza otrepaný mekáč, či Burger King. Lacné potraviny sú často slabé aj na potravinovú hodnotu. Nuž a keď sme pri nákupoch, ku všetkému pripočítajte vždy určitú taxu – miestnu daň. Tie na cenovkách nie sú, platíte ich až pri pokladni. New Jersey má celkom iné dane ako New York, ktorý je hneď za mostom. Iné percento zas nájdete v Miami, Los Angeles a podobne. Šialenosť je kúpiť si čerstvo lisované džúsy a myslieť si, že sa zmestíte jedným pod 5 €. Čašník si ešte priráta aj tringelt.

Bývanie napríklad na takom Manhattane
Chcete začať v USA? Čakajú vás poriadne papierovačky, poistenie, hľadanie práce a hlavne hľadanie miesta, kde skloniť hlavu. Potom presun z bydliska do práce stojí peniaze, ale hlavne čas. Z filmov sa zdá, že mnohí cestujú taxíkom. Blbosť. Nedoplatili by sa. Bývanie je bohovsky drahé a vlastný byt je pre bežného človeka nemysliteľný. Niet divu, prečo sú najviac vyhľadávané byty práve na okraji alebo v lacnejších štvrtiach, v Brooklyne, nebodaj Bronxe, ale najlepšie celkom na okraji až za Jamajkou (dopravný uzol v New Yorku). Je to skrátka slušne drahé, nehnuteľnosti niečo stoja a bytíky sú nehorázne malé, často v hroznom stave. Prenajímané s tvrdými pravidlami, ale to samozrejme záleží od majiteľa, či spoločnosti, čo byty prenajíma. Presnú sumu povedať je ťažké, je to rôzne. Zariadenie nie je problém kúpiť, bývajú akcie podobné našim, ale aj bazári a inzeráty. Sú aj bežné situácie, kde keď pred trávnik ku košom položíte kreslo, na druhý deň ráno tam nie je, lebo poslúži niekomu inému. Minimálne bezdomovcom.
A nezabudnime na hluk, hluk a ešte raz hluk. Toho je všade dostatok a nechýbajú občas aj nejaké húkačky, trúbenie a podľa miesta vás môžu aj doma sprevádzať výfuková plyny vozidiel. Miestami sú okná malé a trčia v nich klimatizácie. Nuž a pozor, z filmov pobláznení ľudia si myslia, že New York je plný gangstrov a vrahov. Na Manhattane človek problém nemá, to je naozaj doména len filmov. Ešte aj čínska štvrť je pokojná, byty tu nie sú nijak extrémne lacnejšie než inde, ale pohybujú sa tu aj bezdomovci a predavači zaručene „pravých“ rolexiek a šperkov. Možno by ale bola blbosť sa prechádzať v noci v Bronxe, to určite.
Ak ale máte dobrú prácu, alebo priateľov s voľnou posteľou, berte, kým možnosť je? Nemusí to byť až tak zlé… Určite lepšie ako sám, bez práce a od nuly.

Zdravotná starostlivosť?
Odišli ste do USA a ste tehotná? Radšej poďte späť a odroďte na Slovensku. Alebo si pripravte niekoľko stoviek dolárov za lekára a ešte nejaké plus, a plus a plus. Platí sa totálne všetko a všetko je brutálne drahé. Drahé sú návštevy u zubára, ale mnohé so zdravím tu len skrátka závisí od poistky. Poistka je pridrahá, nie vždy pokrýva všetko a niekedy akože pokrýva aspoň časť, ale v praxi je celkom zbytočná, a jej cena sa často hýbe na úrovni príjmu slabšie zarábajúcej malej rodiny. Niektorí zamestnávatelia ale k pracovnej zmluve pripájajú aj zdravotné poistenie, to je najlepšia záchrana a práca najviac lákavá a medzi zamestnancami vážená. Benefit, ktorý môže veľa spraviť.
Najviac chorý národ však naozaj bude USA. Ak chcú pomoc, musia vyhľadať verejné miesta, ktoré vláda zriadila asi preto, aby nebola terčom toľkej kritiky., sú to miesta, kde pôsobí aj cirkev. Ľudia si nemôžu dovoliť byť chorý a až takí šťastní ako vo filmoch nie sú. Zariadenia sú plné a často sa čaká na úkon pridlho. Transplantáciu si bežný človek nedovolí vôbec. Ak áno, spláca ju do konca života a pomáhajú to splácať aj deti rodičov. Keďže mnohí ľudia potrebujú lieky, ich výber a účinky sú od výmyslu sveta v ponukách drogérii a supermarketov. Existujú aj klasické lekárne, samozrejme. Kým niektoré liečivá sú akoby silné zabijaky baktérií ale aj ovplyvňovače zdravia, asi väčšina je neúčinných práve na to, čo práve potrebujete. Ľudia si pomáhajú akokoľvek. Ak je niekto lekár, zubár, alebo psychológ, bude mať okolo seba vždy veľa priateľov.
Takže? Naozaj nie je čo závidieť. O tomto všetkom hovoria skúsenosti z pravej reality, v ktorej nebolo na ružiach ustlané a najmä nešlo o prázdniny u rodiny a priateľov…

Comments are closed.