Zaujímavý protest proti autorským právam Disney a nároky štúdia

0
2828

Filmové štúdia Disney opäť predlžujú svoje autorské práva. Tým dávajú najavo všetkým, čo by radi využívali produkty a postavičky Disney na ďalší predaj, že je tak možné výhradne s písomným súhlasom a so zakúpením všetkých licencií. Disney, ako obrovská značka vytvárajúca obrovský zisk si pochopiteľne svoje autorské práva chráni. To však je proti srsti tisíckam obchodníkov, čo by hneď využili Snehulienku, Mickeyho, Káčera Donalda a ešte stovky ďalších postáv na tričká, do reklamy a len aby ťažili z ich úspechu a známej tváre, by nám vnútili svoj výrobok… a to by bola anarchia. Niektorí umelci, ako tento konkrétny z Dánska, sa proti rozširovaniu autorských práv postavili takouto úpravou cestnej značky STOP. Fotografia zachytáva značku STOP na ceste z Disney štúdií v Burbanku v Los Angeles, Kalifornia. Zaujímavé na nich je, že keď sa uši pokúsite odstrániť, budú zdanlivo krvácať. (zdroj: http://woostercollective.com)

Stop značka reagujúca na podobnosť s Mickey Mousom

Autorské nároky spoločnosti a prekvapivé fakty
Štúdiá Waltera Disneyho, najznámejšieho filmára filmov pre deti a dospelých už od svojho založenia v prvej polovici minulého storočia v podstate počiatkoch filmu samotného, využili viacero postáv, ktoré boli verejne známe. Príbehy, ktoré poznali deti v rôznych knižných verziách sa dostali do podoby filmovej, sa stali nezabudnuteľnými a žiadanými. Každý si odvtedy vedel predstaviť, ako vyzerala Snehulienka, zlá kráľovná, Popoluška (nie oriešková, ale tekvicová) a ďalšie postavy aj časom. Dokonca ústredná charakteristická postavička Mickey Mouse mal byť ešte vo svojej čiernobielej postavičke len kópiou inej vtedy tiež známej postavičky, no Mickey ho prekonal. Leví kráľ nebol ani najúspešnejší animovaný film, ako hlásala JOJ len aby nalákala ľudí (nikto ani len netuší, kde vzali to „najúspešnejší“), a nebol ani originálny. Určité prvky z filmu boli totiž prebrané z divadelnej hry známeho anglického dramatika a tiež sa priveľmi podobal na japonskú rozprávku starú 50 rokov s názvom Kimba biely lev.

Pri zmiernení práv by nastala anarchia na trhu
Existujú dva pohľady. Jeden tých, čo by chceli aby bol Disney pre všetkých, druhý ten, ktorý by sa mal zaoberať aj nasledovným názorom. Nech je autorstvo značky Disney akéhokoľvek pôvodu, je potrebné si uvedomiť, že až grafika kresliarov a filmárov z Disney im dala vzhľad, ktorý majú tak charakteristický a známy. Práve tento vzhľad neustále kopírujú pochybní predajcovia rôzneho tovaru najmä z Číny. Ak vyrábate detské oblečenie a vymýšľate vlastné postavičky, predaj môže byť slabý. No ak na ne dáte káčera Donalda, predaj sa zvýši. To je pochopiteľné, lebo ho poznajú najmä tí, čo to tričko budú nosiť… na druhej strane na Slovensku je zneužívanie značky Disney na dennom poriadku. Jeden zmrzlinár na strednom Slovensku má na prevádzke veľký plagát Mickeyho Mousa a just že k nemu chodia deti a z diaľky počuť, že „Tam je Mickey, tam chcem ísť“. Na Slovensku tiež máme minimálne 8 súkromných škôlok, ktoré neriešia autorské práva a vo svojom logu, webe, dokonca na prihláške, alebo na bránke majú postavičky Disney. Keď som sa spýtal jednej z nich, ako sa im podarilo získať Macka Pu a Mickeyho do loga, odpoveď bola jednoduchá: „Veď z Googlu sme si stiahli!…“ Výborne. Aj o tom sa dá dočítať napríklad tu.

Ak teda teda chrániť autorské práva, tak ich určite chrániť, aby neboli zneužívané obchodníkmi, firmami a organizáciami na lákanie a klamanie zákazníka (samozrejme aj bežnými obyvateľmi, ktorí by chceli známe postavičky akokoľvek speňažiť). Ak zmierniť autorské práva, potom na vysielanie rozprávok, na šírenie originálnych rozprávok medzi deťmi a rodičmi a lepším sprístupnením vysielacích práv pre televízie. Možno ďalšia umelecká sféra by uvítala zlepšenie dialógu zástupcov značky a umelcami, čo by mohlo nakoniec nebyť na škodu ani samotnému Disney. Disney si však pohnevalo verejnosť niektorými nárokmi, keď niečo len pripomína tvar Mickeyho uší, či škriatka zo Snehulienky. Nie vždy je totiž zámer sa podobať Disney postavičke… čo je zase len tvrdenie autora tejto podobnosti… skrátka začarovaný kruh v ktorom vlastne nikto nedá jasný záver a riešenie…