Záplavy v Žiline, ale aj vo Vrátnej: odplavené cesty, autá a vysoké škody

0
3943

Včerajšia silná prietrž mračien, ktorá v Žiline zatopila niekoľko ulíc, pivníc a ciest, pripravila o dodávky elektriny aj centrum, a poškodila niekoľko stromov či áut, sa veľmi zásadne podpísala aj na Vrátnej. Tam utrhlo cestu, zničilo niekoľko áut a tie stiahla voda so sebou. Sila vody, ktorá tiekla Vrátnou dolinou je viditeľná aj na fotografiách z Facebook stránok obce Terchová. Je na nich vidieť aj niekoľko záberov, ktoré dokazujú, že silný prúd bahnitej vody sa doslova prehnal aj cez reštauračné zariadenie a prúdom tiekol aj cez okná. Pri takejto sile sa dá hovoriť o pokojne narušení statiky celej stavby. Strhlo aj cestu na niekoľkých miestach, niekoľko tonové masy bahna, vody a skál zasypali autá, alebo len zmenili Vrátnu na nepoznanie. Smutné fotografie hovoria za všetko.

Aktualizované: Verejná zbierka
Vznikla aj verejná zbierka na pomoc Vrátnej a Terchovej, ktorá má pomôcť zmierniť náklady pri odstraňovaní škôd a obnove ciest, či turistických chodníkov. Stránky majú už teraz viac ako 4000 fanúšikov. Sledujte viac na Facebook stránkach: https://www.facebook.com/pomozmeTerchovej

Fotografie z Vrátnej
Záplavy Vrátna dolina

Záplavy Vrátna dolina

Záplavy Vrátna dolina

Záplavy Vrátna dolina

Záplavy Vrátna dolina

Záplavy Vrátna dolina

Záplavy Vrátna dolina

Záplavy Vrátna dolina

Záplavy Vrátna dolina

Záplavy Vrátna dolina

V Žiline tiež údajne polícia využila situáciu v meste hneď z rána na pokutovanie vodičov, ktorí v snahe chrániť svoje auto zaparkovali bližšie k paneláku. Aj ľudia sa čudujú, prečo nepomáhajú pri odstraňovaní škôd, ale pokutujú tých, pre koho je auto pokojne posledným vlastným majetkom a živobytím. V Žiline samotnej sa mnoho ľudí dostávalo domov bosých. Riskovali síce zranenie, no chodiť v mokrej obuvi tiež nie je výhra. Niektoré chodníky zaplavené, podchody pod vodou a ďalšie miesta poznačené padajúcimi konármi, nepochybne spôsobili obrovské škody, ktorých vyčíslenie nebude len tak skoro.

Zdroj:  https://www.facebook.com/terchova/timeline