Zakážu a obmedzia niekoľko plemien psov, pitbull a bandog skončia

1
44331

Názor: Zrejme len preto, aby vláda upokojila vášne ľudí, vybrala z nejakého zoznamu dve plemená psov, ktoré na dobro zakáže. Dokonca sa vytvoria tri skupiny psov a to podľa toho, aké prípady napadnutia a pohryznutia sa na Slovensku objavili. To, že má suseda šialenú čivavu a pohrýzla všetkých, poštárku aj záchranárov pri pani tiež, to tam zrejme neuvedú. Čivava medzi obmedzenými plemenami určite nebude. Medzi rizikové plemená zaradili len tie psy, ktoré spravili za posledné roky nejaký problém. Ak máte náhodou na záhrade tyranosaura kríženého s vlčiakom a vďaka reťaziam ešte nikoho nepohrýzol, bude podľa tejto logiky označený za povoleného a neobmedzovaného psa. Už len samotná skutočnosť, že vôbec nejaké plemená idú zakázať a obmedzovať je zvláštna.

Ide o bezpečnosť
Samozrejme ide vláde o bezpečie občanov. Výnimočne. Boli sme svedkami udalostí posledných mesiacov, kedy psi napadli človeka. Klasicky sa na Slovensku rieši niečo až vtedy, keď sa niečo strašné stane. A opäť sa nerieši priamy zodpovedný, a teda chovateľ, ale pes. Respektíve všetci psíčkari, akí na Slovensku sú. Ktoré plemená teda budú zakázané alebo obmedzené?

Zakázané plemená:
Na Slovensku môžeme dať celkom zbohom plemenám ako pitbull teriér a bandog. Počujete dobre, bandog. Priatelia, ktorí majú chovnú stanicu vynikajúcich šampiónov a naozaj kvalitných psov, si môžu hodiť mašľu. Ich miláčikovia totiž budú musieť byť dochovaní a majú zakázané sa ďalej rozmnožovať. Skrátka budú zmazaní z ich života, zo života stoviek ďalších chovateľov. Podľa viacerých dnešných denníkov majú byť obe plemená zakázané celkom. Chovatelia tak musia svoje zvieratá dať vykastrovať, prípadne vyviezť mimo územie SR. Škoda, že nemáme na Slovensku konkrétne plemená ľudí, ktoré by sme mohli vykastrovať a vyviesť za hranice. Asi by tam viacerí zaradili pár politikov, ale hlavne tých frajerov, ktorí si svoje nedostatočné ego a rešpekt pred ostatnými dopĺňajú vyhuckaným zúrivým psom. Nie psy nezodpovedných chovateľov, ale chovatelia takto zavarili ostatným, čo sa o svojich psov zodpovedne starajú.

Obmedzené plemená:
Americký buldog, brazílska fila, kaukazské plemená… to sú plemená, ktoré budú obmedzené a k ich držaniu bude potrebné nejaké oprávnenie. Pokiaľ ste chovateľom kaukazského plemena a dobre ho poznáte, rovnako ako mnohé iné, ktoré sa onedlho dočkajú obmedzení, zrejme tiež krútite hlavou. Skúste pozrieť facebook, koľko neprajníkov súhlasí, koľko psíčkarov nechápe a smúti. Obmedzenie chovu totiž znamená chodiť na rôzne školenia, prípadne preverenia. Akoby človek nemal dosť povinnosti aby uživil rodinu a len tak si udržal prácu, bude si musieť brať voľno, aby upokojil štát a jeho nariadenia o nejakých prevereniach a testoch atď.

 • Stredoázijský ovčiak
 • Kaukazský ovčiak
 • Juhoruský ovčiak
 • Americký staffordshirský teriér
 • Šarplaninac
 • Tornjak
 • Brazílska fila
 • Tosa
 • Kangal
 • Americký buldog
 • Boerboel
 • Moskovský strážny pes
 • Saarloský vlčiak

Pokiaľ sa pes narodí a nepozná hranice toho, čo môže, zodpovednosť by mal niesť len jeho chovateľ rovnako, ako by konanie psa robil on sám. Ak zabil pes, zabil v skutočnosti jeho majiteľ. Pokiaľ majiteľ a chovateľ nedal konkrétnemu psovi jasné hranice toho, čo sa smie a čo už je zlé, logikou, akou postupuje naša vláda sa potrestajú všetci chovatelia a vinu hádžu na plemená. Mnohí chovatelia majú vynikajúce výsledky aj so spomínanými plemenami. Svojim psom však dali hranice a oni ich rešpektujú.

Obmedzenia sa netýkajú rotvajlerov vraj len preto, že nikoho v poslednej dobe nezranili. Tu je to len tak tak, pritom založené len na náhode. Chovatelia rotvajlerov, presnejšie skutoční chovatelia rotvajlerov, by sa už zrejme ozvali. Tomuto výnimočnému, dokonca jednému z najstarších plemien na svete, venujú pozornosť policajné zložky viacerých krajín pre ich výnimočnosť v pracovnom nasadení a inteligencii. Aj rotvajler patrí medzi obľúbené plemená rôznych grázlov, ktorí si nim dopĺňajú rešpekt okolia, podobne ak iní. O rotvajleroch sa dá viac prečítať aj na spriatelených stránkach www.rotvajler.sk

Petícia proti psiemu rasizmu
Téma nenechala chladným už niekoľko tisíc chovateľov a ľudí, zapojili sa do petície proti psiemu rasizmu. Rekordne rýchlo sa medzi ľudí dostala možnosť sa zapojiť do nesúhlasu. Zapojiť sa môžete aj vy. PETÍCIA – odkaz

1 komentár

 1. Vážení protipsí bojovníci, čierni ninjovia. V prospech popularity, mocenských a ekonomických záujmov chrlíte kopu nezmyslov a nevedomostí o zvieratách. Zakážte aj športy. pretože vačšina je ich životu nebezpečných pre športovca, ale aj pre jeho okolie, napríklad automobilové preteky, kde zomierajú nevinní diváci. Dostanem odpove, že je to otázka podmienok a zabezpečenia. Nikto nehovorí, že Fiat je nebezpečnejší ako Audy. So psami je to rovnako, každá „značka“ (rasa, plemeno) je aj nebezpečná, ale aj nie je nebezpečná. Vážení odporcovia hovorí Vám niečo “ CANISTERAPIA „. Poznám Amerických bulldogov, ktorí spríjemnili a možno predĺžili život onkologických pacientov a aj detí. Uznávam sú aj nebezpeční psi, ale nie plemená. Venujme sa jadru problému a to príčinám nebezpečia. Regulujme chov a držanie psov ako takých, ale neregulujme plemená. To nevedie k úspešným výsledkom. Myslím si, že v týchto intenciách by sa mal orientovť legislatívny postup.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ