Youtube poľavil: má online celé dabované filmy a bez reklamy

2
4854

Celé filmy na Youtube.comPred viac ako rokom sme na Youtube mohli nájsť maximálne tak filmové počiny z indického Bollywoodu, alebo amatérsku filmárčinu. Youtube však zrejme v niečom poľavil, pretože čoraz viac sa na serveri objavujú aj celé česky alebo slovensky dabované filmy. Ktokoľvek si tak pri správnom hľadaní môže nájsť akýkoľvek film bezplatne, priamo dostupný a bez reklám, ktoré by ho nejako predeľovali, alebo brzdili. Celé sprístupnenie takéhoto obsahu bude skôr spôsobené tým, že Youtube zmenil limity bežných videí a práve to využilo množstvo uploaderov, najskôr len pár z nich a neskôr ďalší a ďalší. Prvé filmy sa začali objavovať v marci tohto roku, niektoré dnes už nedostupné dokonca skôr. Techniky skrývania a zachovania dlhovekosti celých filmov sú však pomerne jednoduché, hoci znemožňujú tú pravú viralitu pomocou priameho vyhľadávania. Iné sú viditeľné priamo, stačí zadať pojmy ako „celé filmy“ a podobne.

Medzi filmami na YT nechýba ani známa komédia: Účastníci zájezdu

Oficiálne to zrejme nebude
Že si na Youtube môžeme dnes nájsť viac ako 100 komédií, viac 100 akčných filmov a pokračoval by som ďalej s ďalšími žánrami, ani nemusím ostrieľanému divákovi online sledovania videí hovoriť. Kým donedávna využívali online diváci skôr iné servery, dnes presedlali na Youtube. O oficiálnom vydaní s vedomím distribútorov však zrejme nemožno hovoriť, keďže ide často o účty bežných ľudí, zväčša detí, čo poznať podľa ďalších videí v prípade nepozorných profilov. Sú tu aj ďalšie typy ľudí, čo celé filmy posielajú na sieť, ktorí svoj účet vytvorili len pre filmy a aj profil je vyplnený len náhodne.

Chýba tomu nejaký oficiálny popis a ďalší prvok naznačujúci, že ide o formu warezu je fakt, že samotný názov videa je často veľmi stručný, aby príliš nepútal neželanú pozornosť, no video je dostupné pre tých, čo vedia ako hľadať. Najväčší frajeri sú tí, čo na video zavesia tučný titulok „FULL FILM ČESKY DABING – Uploaded by JERRY“ pričom v textovom popise nižšie nájdete tri odkazy na warez fórum a aby to nestačilo, znova frajera Jerryho s jeho podpisom…“ (Jerry bol príklad, nemám záujem totiž propagovať nemenovaného konkrétneho uploadera, čo toto reálne robí.)

Ukážka takého celého filmu: Plnou parou vzad

Komunita, ktorá o sebe vie
Kým na jednej strane sa stretnete s videami, ktoré priamo upozorňujú na to, že sú plné a celé filmy s dabingom, sú viac obozretnejší uploaderi, ktorí film nazvú jednoducho, alebo pod kódovým označením. To znemožní jednoduché nájdenie, a je k dispozícií všetkým, čo vedia kde hľadať. Je to zväčša komunitné fórum, alebo diskusie medzi konkrétnymi ľuďmi, ktoré odhalia pravý názov, alebo odkaz na film. Cesty k filmom sú aj na Facebooku. Mnohé sú také, ktoré svoju viditeľnosť pre klasické vyhľadávanie vypnú a na ich sprístupnenie je nutné poznať presný odkaz priamo na video. S odhaľovaním týchto videí tak budú mať prácu nie len distribútori, ale v prípade problému aj polícia.

Nie tak stará komédia Princ a Pruďas

Aký problém? Aká polícia?
Ani nemusím dodávať, že ak sa naozaj podarí nejaké video nájsť a zároveň sa v jeho prípade bude distribútor a výhradný zástupca licencii na danom území dožadovať nápravy a náhrady škody, pre políciu je vecou pár dní, či v prípade priamej spolupráce Google vecou len pár minút, než sa dopátrajú k správcovi účtu – k tomu, čo film na sieť nahral. Následne sa škoda na distribúcii daného filmu dá vypočítať z počtu videní. Distribútora pritom nezaujíma, či bude odhadovanú ujmu krátiť počtom reálnych videní, alebo videní filmu rozkúskovane alebo opakovane jedným človekom. O tom nás už presvedčilo niekoľko prípadov protipirátskeho boja. Mne samému sa podarilo hneď pri prvom nájdenom videu ešte v júli dopátrať nie len k reálnemu menu, ale aj k telefónnemu číslu jeho priateľky. Trvalo to asi 30 sekúnd, jeden odklik na web z popisu videa, tam odklik na facebook a z neho odklik na ďalší facebook. Pri možno druhom videu som našiel do 10 sekúnd výzor polovice celej rodiny, keďže na rovnakom youtube účte mal mladík nahraté aj krátke video zo svadby. Vážne si niekto neuvedomuje problém… a jeho rozsah, ak takto riskuje…

V každom prípade Youtube umožňuje nahrávať len videomateriál, ktorý je Váš a máte k nemu autorské práva. Ide o fakt obsiahnutý v podmienkach pri registrácií a všade, kde to len ide. Posledný odstavec však nemal hroziť, ale skôr varovať. Aj malé Slovensko sa totiž už presvedčilo, že pokiaľ ide o nárokovanie práv distribútorov, aj malý škodca si vie veľmi tvrdo namlátiť držku a na splatenie pokuty nech si berie úver.

Uvedené tri filmy sú ukážkou toho, čo možno nájsť na youtube okamžite po zadaní „celý film“ do vyhľadávania. Ide o súbory uvedené na videoportálo Youtube.com a sprístupnené na ďalšie zdieľanie. Zodpovednosť za obsah je na bedrách toho, čo súbor na internet zavesil, zodpovednosť za dlhovekosť obsahu je zas na bedrách organizácií, ktoré práva bránia. V článku sú uvedené ako demonštrácia prítomnosti celých filmov online, ako aj demonštrácia riskantného koníčka mladých, pokiaľ si začnú distribútori nárokovať unikajúce zisky. Videá sú v článku ako ukážka toho, o čom samotný článok je.

Pripravil Tomáš, KORDI a Ondrej V.

Comments are closed.