Začíname podnikať: Rozdávate vizitky? Nepodceňujte ich, dokážu divy

0
1568

vizitkyV sérií článkov, ktoré sa snažia priblížiť svet reklamy a propagácie začínajúcim podnikateľom sme trochu pozabudli na podstatné propagačné materiály v začiatkoch. Za reklamu môžeme považovať určite aj kvalitné služby, ústretovosť k zákazníkom, alebo prejav a štýl ponuky. Hoci tento dôležitý druh reklamy zaberá na ľudí s vysokým účinkom a stojí len vlastné úsilie, pri náhlych akciách a zmenách ponuky, či vôbec zámere spustiť podnikanie a predaj, nezaberá. Už sme si povedali niečo o propagácii prostredníctvom inzertných novín a iných médií. Podstatným nástrojom reklamy sú však aj klasické vizitky, ktorým sme sa u nás sami nedávno venovali o niečo viac. Práve tie sú pritom často podceňovaný nástroj a preto je dobré spomenúť niekoľko jej vlastností.

Vizitka
Základnou úlohou malých kartičiek so súhrnom kontaktných údajov je informovať v štandardizovanom formáte zákazníka, alebo obchodného partnera o všetkých možnostiach kontaktu s vami. Vizitka musí preto obsahovať meno, čo najviac foriem reálneho kontaktu spolu s pozíciou v spoločnosti a logom, či názvom firmy. Zároveň platí, že aj menej je viac. Preto riešenie vizitky nebýva pre niekoho ľahká záležitosť a nakoniec stroskotá na nezrozumiteľnosti, ak chcel niekto na malú plochu vsunúť 430 rôznych funkcií na 200 oddeleniach. Dôkaz takejto „dôležitosti“ zamestnanca vo firme by sme vo svojom okolí našli určite ľahko a je skôr na smiech.

Vizitka je dôležitý nástroj pre obchodných partnerov. Býva súčasťou propagačných materiálov, alebo darčekov, ak ste partnerom podujatia, alebo uzatvárate dohody, zmluvy, či ponuky. Na obchodných stretnutiach sú nevyhnutnosťou pre zachovanie a usmernenie ďalšieho kontaktu na konkrétneho človeka a funkciu. Aj keby ste boli stolár s malou firmou, vizitka dokáže divy. Hoci by bola jedna z mnohých vo veľkej hromade ďalších, jej výhodou je, ak je hneď z nej zrejmé, čo ponúkate. Výhodou veľkých firiem je jednoznačnosť loga, kde je jasné, čo firma ponúka. Plusom sú prvky a originálne vylepšenia vizitky, ktoré nepôsobia rušivo, no je z nich zrejmé, že ide o firmu s ponukou železa, pneuservis, či gastronomické odvetvie použitím symbolu, či icon.

Výroba a formát vizitiek
Pokiaľ posielate tlačové dáta do tlačiarní, vytvárajú sa s rozmermi 9 cm x 5 cm. Tlačiarne si takéto súbory následne rozmiestnia na strany a orezávajú pomocou technológie presnej na milimetre. V profesionálnych štúdiách využívajú univerzálny Adobe Illustrator. Väčšina z nich ponúka návrh vizitiek bezplatne, alebo za malý poplatok. Množstvo tlačiarní nespracuje dáta vytvorené v domácich podmienkach v bežnom software, keďže tieto dáta nie je možné spracovať do tlače. Od vás je potrebné dobre premyslieť podobu vizitky a správnosť všetkých údajov, nech celé roky klientela nevolá nešťastníkovi s číslom len podobným na to vaše. K žiadosti dodávate aj svoje logo. Pokiaľ nemáte logo a nechcete investovať do jeho výroby, využite možnosť čistého písma. Lepšie, než sto krát vidieť je však osobne držať papier a vybrať si ten najvhodnejší, prehovárajúci o vašom vkuse. V prípade záujmu o špeciálne vizitky je dobré nájsť graficky zdatného človeka, ktorý vytvorí tlačové dáta v profesionálnom software. Tento úkon trvá pri kompletnom zadaní len pár minút a vyjsť vás môže na pár eur. Záleží samozrejme od grafika a ochote.

Objednávky vizitiek
Vlastné vizitky si dnes môžete objednať azda vo všetkých tlačiarňach a podnikoch, ktoré sa zaoberajú tlačou. Zámerom tohto článku je však usmerniť a poradiť, preto hneď na začiatku odporúčame kontaktovať napríklad elektronickou poštou niekoľko spoločností zároveň s prosbou o kalkuláciu. Každá lokalita na Slovensku má rôzne služby v rôznych cenách. Odlišuje sa gramáž papiera, jeho kvalita, lesklosť, matnosť, rozsah farebnosti a to všetko vplýva na cenu. Sú spoločnosti, kde je rozdielna cena pri 50 kusoch a iná pri 1000 kusoch. Niekde je podmienka minimálne 50 kusov. Výroba vizitiek trvá niekoľko hodín, prípadne dní. Pre výrobcu nejde o komplikovanú činnosť.

Kde poslúžia
Svoje vlastné vizitky využívajú zamestnanci, obchodníci, umelci, či slobodné duše fungujúce na vlastných projektoch. Umožnia priateľom, klientom, potenciálnym klientom a partnerom kedykoľvek vás zastihnúť a byť tak v spojení. Využiť ich môžete pri každom obchodnom stretnutí a aj stretnutí, ktoré z počiatku neberiete ako obchodné stretnutie. Pred Vianocami sú súčasťou darčekových balíčkov a pozorností podnikom a partnerom, s ktorými ste spolupracovali, sú súčasťou vo výherných balíčkoch, ak sponzorujete ples tombolou vlastnými výrobkami. Pracovné dosky a foldery majú dnes často vytvorené miesto pre tento formát kartičiek, kde si môže priamo školiteľ, alebo poskytovateľ materiálov v zložkách svoju umiestniť sem. Sú po ruke a záujemcovia o spoluprácu a odber vašich služieb či produktov majú potrebné spojenie na vás priamo tam.

Webová adresa je pritom jeden z najdôležitejších prvkov súčasnosti. Je dostupná kedykoľvek, zo zahraničia, aj o polnoci a informácie poskytuje ihneď. Ďalšou z moderných súčastí vizitiek je QR kód. Nemusíte to preháňať. QR kód je skôr štýlovou vecou pre moderné firmy z oblasti IT a firmy snažiace zaujať ústretovosťou k moderným technológiám. Veľké QR kódy sa po tlači môžu mierne zmeniť. Samozrejme, záleží na kvalite tlače. Vtedy je ale škoda priestoru, ktorý čiernou machuľkou príliš nepridáva na atraktivite. V konečnom dôsledku však QR kód ponúka rovnaké údaje, aké sú na vizitke samotnej. QR kód vám vyrobí dnes viacero stránok, ktoré nájdete vyhľadávaním výrazu QR code generator… a keď už sme pri výhodách, spomeňme ešte jednu zábavnú výhodu, niektoré večierky a školenia neraz pripravujú žrebovanie o tomboly práve cez vizitky 🙂

foto: Vizitky FFprint.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ