Začíname podnikať: Ako začať s lacnou propagáciou

0
2324

Pre mesiac august sme sa rozhodli pripraviť zopár stručných článkov, ktoré môžu pomôcť menej skúseným začínajúcim živnostníkom a podnikateľom v rozhodnutí, akým smerom sa vydať. V prvom rade treba povedať, že správny smer si musí zvoliť každý sám. Pár tipov, na ktoré možno myslieť hneď na začiatku, si však budete môcť prečítať aj tu. Vieme, aké to je začať a nič nevedieť, nemať nikoho okolo seba, preto tu nájdete v novom augustovom seriáli pár rád, miest, adries, odkazov a spôsobov, ako sa spropagovať, ako vôbec začať a na čo myslieť. Povedzme hneď na začiatku, že nemáte veľa možností, skúseností ani peňazí. Dá sa s tým niečo robiť? Určite áno. Začnime kvalitne odvedenou prácou, dobrými výrobkami a uspokojovaním ozajstných potrieb spoločnosti v rámci vášho podnikania. Pokračujme aj ďalšími druhmi propagácie, nie len budovaním dobrého mena. Dobré meno je základ… a čo potom?

Pokiaľ už podnikáte, netreba zabúdať na jednu vec. V začiatkoch je vaše podnikanie ako upečenie koláča v piecke babičky niekde na dedine. O tom, že sa niečo upieklo sa dedina dozvie, až keď babička dá ochutnať, alebo otvorí dvere a pustí vôňu na ulicu. To isté musíte spraviť aj vy. Dať ostatným vedieť o svojej práci, činnosti a zručnosti no zároveň aj musíte otvoriť dvere, nech vidia vašu ponuku aj tí, čo neboli pri vás, keď ste o sebe hovorili. Tými pomyslenými dverami je reklama, tou ochutnávkou je vaše portfólio a známy. Kde začať?

Hľadanie príležitostí na reklamu:

Zhodnoťte pre a proti. Každé miesto na Slovensku ponúka rôzne druhy propagácie. Pokiaľ ste začali podnikať v oblasti, kde to vyzerá sľubne a budete mať možnosť byť partnerom športového podujatia, využiť kultúrne stretnutia v obci, v meste, alebo si dohodnete nejaké partnerstvo, bod pre vás. Sú tu zľavové weby, kde je tiež možná propagácia, aj keď len krátkodobá a niektoré zľavové servery ešte na vás zarobia, takže pozor. Skúste sa informovať v okolí na ceny billboardov. Niekedy je billboard s menším záujmom a tak vaša reklama zaplatená na 3 mesiace visí aj pol roka či rok, kým ju neprelepia iným záujemcom. Pokiaľ nejde o billboard otočený k stene bez okien, skúste trochu zanalyzovať, či by mal zmysel priamo nejaký z nich. Na svojom vlastnom dome, pokiaľ nie je súčasťou námestia alebo nejakej mestskej časti, si môžete zavesiť billboard a banner oznamujúci vašu prevádzku. Nechajte si poradiť od grafikov, neverili by ste, koľko šikovných ľudí možno nájsť na takom webe webtrh.cz a nevadí, že grafik je Čech, keď dodáte text aj predstavu. Mnohí majú účet aj v SR.

Výmenná bezplatná reklama pre internetové stránky:
Pokiaľ máte webstránky, vlastný eshop a hľadáte propagáciu naozaj zadarmo, aj takýchto možností je internet plný. Na jednej strane niečo podobné umožňuje Google reklama, pri ktorej ak si zarobíte za zobrazovanie cudzích reklám nejakú sumu, môžete ju investovať do služby Google Adwords, ktorá zas bude propagovať vás. Veľmi zaujímavé a sľubné projekty práve vďaka Adwords môžu stupňovať zisk v Adsense a ďalej Adsense viac plniť Adwords. S tým však málokto riskuje. Podobný Google je slovenský eTarget.sk. Systémy, v ktorých nefungujú reálne peniaze sú pre český trh známy VRS.cz, na Slovensku je silný http://www.billboard.sk a potom niekoľko ďalších, ktorých je žiaľ budúcnosť neistá. Sú to ale aj partnerstvá, dohodnite si výmenu grafických bannerov v dohodnutom rozmere na vlastných stránkach s iným webom podobného ale nekonkurenčného zamerania, hoci aj nekomerčného – reklama A na webe B a reklama B na webe A. Nie len, že sa tak môžu dozvedieť o vás ľudia, hlavne však o vás vie Google.

Buďte videní:
Docieliť viditeľnosť vo vyhľadávačoch sa dá rôzne. Vyhľadajte si vo vyhľadávači stránky internetových katalógov. Základ je slovenský Zoznam.sk, Surf.sk, Azet.sk, Webcenter.sk, adresa.sk, malých ako katalog-stranok.tym.sk a množstvo podobných, ktorých je na desiatky, v Čechách na stovky a v Poľsku na tisíce. Zaregistrujte svoju firmu do každého z nich. Vyberte správnu kategóriu, reálny emailový kontakt vytvorený len pre tento účel v prípade návalu spamu a hlavne svoj popis voľte kratší ako 195 znakov stručný, v žiadnom prípade nepísaný v štýle dlhého hada zloženého z kľúčových slov a čiarok. V tom prípade ste sa zbytočne snažili. Nepomôžete tak ani svojim pozíciám v Googli a iných vyhľadávačoch, ale často nahneváte správcov katalógov, keďže nikto neprijme takýto „keyword“ popis.

Buďte sponzorom:
Poznáte známeho koníka v blízkosti? Zariaďte mu od farmára s prebytkom sena nejaké na zimu a staňte sa tak sponzorom. Je to reklama pre vás. Samozrejme, koníka treba brať ako príklad. Skúste venovať niektorý svoj výrobok alebo nejakú cenu do súťaže, na miestnych hodoch, skúste vyhlásiť v obci a dohodnúť vlastný športový deň, turnaj, alebo súťaž, ktorá nesie vaše meno. Zasponzorujte mladého športovca, pomôžte niekomu talentovanému na školu a investujte už teraz do mladého umelca, ktorý vám môže byť neskôr na osoh. Možností, ako sa stať sponzorom je na tisícky. Málokomu napadne podporiť niekoho dobrého, málo komu napadne niekomu niečo venovať hoci aj pre malú reklamu.

Letáky a tlačená reklama:

Nesmieme zabudnúť ani na letáky a tlačenú reklamu. V akejkoľvek tlačiarni vám vyhotovia ponuku na tlač letákov vo veľkom počte so zľavou. Neberte prvú ponuku, ktorá sa zdá zaujímavá. Preverte si aspoň tri v okolí. Neraz sa ich ceny veľmi líšia a na kvalite papiera na začiatku až tak veľmi nezáleží. Vyriešte svoj leták zaujímavo, alebo si pohľadajte pomoc od skúseného grafika. Letáky vám potom roznesú študenti, alebo vy sám v čase voľna. Mnohí mladí peniaze potrebujú, len tu vzniká riziko, že si letákmi budú prikurovať bezdomovci, lebo ich našli v smetnom koši celú hŕbu a veru „dobre horia“. Zaujímavý spôsob zviditeľnenia je nakoniec aj v tlači. Každé noviny majú kontakty pre reklamu a marketing. Regionálne noviny sú cenovo najdostupnejšie. Niekedy sa cena inzercie líši, no inokedy nie je dopyt po reklame a ceny sa znížia. Práve to môže byť obdobie, kedy s malou finančnou rezervou možno začať inzerovať aj v novinách.

Barterový obchod:
Pokiaľ obchodujete so zaujímavým artiklom, potom máte ešte jednu zaujímavú možnosť, ako svoje marketingové skúsenosti o niečo vylepšiť, ale aj zažiť zaujímavé partnerstvá. Barterová spolupráca je niečo za niečo, pričom nejde o peniaze. Autoservis sa postará o opravu vozidiel jednej konkrétnej firmy do hodnoty 1 000 €, kým zase na oplátku tá druhá firma poskytne autoservisu svoje dopravné služby v hodnote 1000 €. Alebo spolupráce kedy kozmetická firma poskytne väčší balík výrobkov za reklamu v tlačenom magazíne. Jeden druh barteru je aj to, keď sa známa speváčka nechá nahovoriť na reklamu automobilky a dostane celé vozidlo, prípadne robí reklamu kozmetike a dostane jej toľko, že ešte do dôchodku bude kontrolovať dátum spotreby na krémoch.

Na budúce si povieme niečo o regionálnej tlači a reklame v nej.